RoklenFx: Dolar nasměruje Fed, koruna „sedí“ na 27,02

Včerejšek potvrdil náš názor, že za sílící korunou stojí obecně dobrá kondice ekonomiky a pár jednotlivých horších dat ji nerozhodí. Včera zveřejněné ceny průmyslových výrobců za červenec klesly dvojnásobně oproti očekávání a koruna tuto zprávu s přehledem ignorovala. Vůči euru setrvává kolem úrovně 27,02 EURCZK. Pro dnešek očekáváme podobný scénář. Technické prázdninové obchodování s minimální volatilitou.

Jak se blíží září a tím zasedání Fedu, kde by již mohlo dojít ke zvýšení sazeb, trh čím dál více sleduje události spojené s dolarem a víceméně upozaďuje vše ostatní. V tomto duchu trh včera ignoroval zklidňující se situaci kolem Řecka a euro tak z toho nedokázalo nic vytěžit. Z amerických dat velmi  potěšil počet nově zahájených staveb, jenž pozitivně překvapil, když vzrostl na téměř osmileté maximum, a naopak paniku nevyvolal počet vydaných stavebních povolení v tomtéž měsíci, jenž poklesl o 16 %. Všeobecně se vědělo, že tato data jsou ovlivněna jednorázovými položkami.

Z dat bude dnes v USA zveřejněn vývoj spotřebitelských cen za červenec a záznam z posledního zasedání americké centrální banky. Co se týče inflace, očekává se meziměsíční i meziroční růst o 0,2 %. Pokud záznam z Fedu nepřinese něco překvapivého, co by naznačilo termín prvního zvyšování sazeb, očekáváme poklidné obchodování. Němečtí zákonodárci dnes mají schvalovat podobnu třetího záchranného programu pro Řecko. Dolar k euru zatím od rána zvolna slábne, aktuálně o 0,4 % na 1,1070 EURUSD.

Newsletter