Výnos desetiletého amerického dluhopisu ochráněného o inflaci, tzv. TIPS, klesl pod -1,13 %. Dolar nehledě na to posiluje proti euru pod 1,1800 EURUSD. Procyklické měny oslabují, výprodejní tlak pozorujeme i u měn regionu. Koruna oslabuje nad 25,70 za euro.

RoklenFX: Dolar o krok blíže k vyšším sazbám

Česká koruna končí středu ve smíšených číslech. Na páru s eurem si sice připsala minimální posílení, ovšem stále se drží rozmezí 27,02 až 27,03 EURCZK. V případě dolaru jsme byli svědky poměrně výrazného posílení dolaru, které pár vyhnalo až na 25,55 USDCZK.

Vývoj eurodolaru byl mnohem zajímavější. Po příznivých datech, která přišla z americké ekonomiky, si dolar připsal téměř půlprocentní zisky, což odpovídá 1,0577 EURUSD.

Za zpevněním americké měny stál ADP report trhu práce, který za listopad ukázal 217 tisíc nově vytvořených pracovních míst, přičemž očekáváno bylo 196 tisíc.

„Současné tempo tvorby pracovních míst je nyní dvojnásobkem toho, co je zapotřebí k absorbování přírůstku populace v produktivním věku,“ uvedl k údajům ekonom Mark Zandi ze společnosti Moody‘s Analytics, která na zprávě s ADP spolupracuje. „Ekonomika se rychle blíží ke stavu plné zaměstnanosti a dosáhne jej nejpozději v létě příštího roku,“ dodal Zandi.

Tvorba míst byla silná ve všech segmentech z hlediska velikosti firem. Naprostou většinu míst ale vytvořil sektor služeb, kde vzniklo asi 204 tisíc míst.

USA: ADP report zaměstnanosti za listopad +217 tis. prac míst, oček. 196 tis.

V rámci Evropy byz zveřejněn index cen výrobců za říjen, který v říjnu meziměsíčně klesl o 0,3 % a meziročně pak o -3,1 %. Dále byl reportován odhad harmonizovaného indexu spotřebitelských cen za listopad. Ten se zastavil na meziročním růstu o velikosti 0,1 %, při očekávání na 0,2 %.

Dnešní údaje potvrzují vyhlídky na to, že americká centrální banka přistoupí v polovině měsíce ke zvýšení úrokových sazeb. Měnový výbor Fedu dal na říjnovém zasedání najevo, že v případě příznivého vývoje ekonomiky by mohl v prosinci zvýšit základní krátkodobou úrokovou sazbu, která je v USA od konce roku 2008 na rekordním minimu těsně nad nulou. Její zvyšování Fed podmiňuje zejména trvalým zlepšováním trhu práce.

Ještě před tím však proběhne klíčové zasedání ECB, které se bude konat zítra. Na tiskové konferenci šéf banky Mario Draghi oznámí, zda bude aktuálně prováděné měnová politika ještě více uvolněna, či nikoliv.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem 

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

 

Newsletter