RoklenFx: Dolar padá, přejte si něco

Dolar během úterý přišel o svou sílu z předchozího dne. Na páru s eurem se dostal dokonce nad 1,100 EURUSD, konkrétně na 1,105 EURUSD. Ve dvojici s korunou byl pozorován posun k 24,45 USDCZK. Opět nejméně volatilním párem byla eurokoruna, která se obchoduje kolem 27,022 EURCZK.

Propad americké měny je tažen především nejistotou ohledně blížících se prezidentských voleb. Po zveřejnění informace o dalším vyšetřování emailové konverzace Clintonové ji její protivník Donald Trump v některých průzkumech předčil. Podle televize ABC News a listu Washington Post dokonce o jeden procentní bod. Vzhledem k tomu, že republikánský kandidát je spojován se silnou nejistotou ohledně budoucího směřování USA, a to jak z politického, tak i ekonomického hlediska, investoři se postupně zbavují držených dolarů.

Metrika akciového trhu říká… volby vyhraje Trump

Co se týče dat, z domácí ekonomiky byl zveřejněn index PMI výrobního sektoru. Ukázalo se, že podmínky českého průmyslu se po slabém létě zlepšily, když se ukazatel zvýšil z 52 bodů na 53,3.

Aktivita v českém průmyslu stoupá, výroba nejvyšší od března

Ten samý index byl reportován i v USA, přičemž stejně jako v případě ČR dosáhl lepších čísel na 53,4 bodech. Tento výsledek pak doplnil index ISM amerického průmyslu, který skončil stejně tak lepší, a to na 51,9 bodech. Výčet zahraničních dat uzavírají výdaje v americkém stavebnictví. Ty vykázaly meziměsíční pokles o -0,4 %.

Dnešním dnem rovněž začalo dvoudenní zasedání Federálního rezervního systému, během kterého měnový výbor rozhodne o budoucí podobě úrokové politiky. Agentura Bloomberg uvádí, že pravděpodobnost zítřejšího navýšení sazeb dosahuje pouhých 16,1 %. Naprostá většina analytiků míní, že centrální banka posečká s dalším krokem tzv. úrokové normalizace až do prosince, kdy bude znám výsledek prezidentských voleb.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter