Evropské i americké výnosy klesají. Dolar se obchoduje ve ztrátě nad 1,0850 za euro. Koruna se obchoduje nad 25,35 za euro.

RoklenFx: Dolar po Draghiho slovech prolomil 1,11 za euro

Koruna se dnes pohybovala v těsné blízkosti kurzového závazku centrální banky a po dobrých datech z maloobchodu za červenec, jenž meziročně vzrostl o 5,5 %, se nemínila svých silných pozic vzdát. Pokud vydrží dobrá nálada na trzích a nepřijde-li nějaké překvapení z domácí ekonomiky, nebude mít koruna mnoho důvodů k oslabování a bude dále oťukávat úroveň 27,00 EURCZK, a provokovat tak ČNB k akci.

Nákupní apetit Čechům zůstal, maloobchod sílí

Dnešek byl poměrně bohatý na makro data. Nicméně ta, i když vycházela spíše ve prospěch eura, trh zcela upozadil a čekal především na měnové zasedání ECB. Spíše než na rozhodnutí o sazbách (jejich potvrzení na dosavadní úrovni se čekalo), byla pozornost soustředěna na následnou tiskovou konferenci prezidenta Draghiho. A ta skutečně byla vydatná.

ECB zhoršila výhled pro ekonomiku i inflaci a guvernér ubezpečil o schopnosti ECB zasáhnout výrazněji a využít všech dostupných nástrojů měnové politiky, bude-li třeba. Euro na toto reagovalo výrazným oslabením vůči dolaru a to až na úroveň 1,111 EURUSD proti 1,1230 před tiskovou konferencí. Dolaru pak už nedokázalo ublížit ani vyšší číslo o nových žádostech o dávky v nezaměstnanosti (282 tis. proti očekávaným 275 tis.), ani index nákupních manažerů ve službách ISM (klesl na 59 z předchozích 60,3) a v závěru evropských obchodních hodin dál posiluje pod 1,1100 EURUSD. Navíc páteční data z trhu práce by mohla americkou měnu ještě více povzbudit.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem 

Newsletter