Dolar dnes ráno umazává část zisků nabraných po včerejším zasedání Fedu. Proti dolar se obchoduje zpět kolem hranice 1,1700 EURUSD. Včerejší posílení dolaru posunulo koruna zpět k 25,40 za euro. Dnes ráno kurz nabírá mírné zisky směrem pod tuto hranici.

RoklenFx: Dolar po Fedu slabší. Potvrdí se deflace v eurozóně?

Ve čtvrtek ráno se koruna nachází na páru s eurem u 27,06 EURCZK. U dolaru pak na 24,05 USDCZK. Včera jsme se z české ekonomiky dočkali indexu cen výrobců v průmyslu za únor, který meziročně propadl o 4 % při očekávaných -3,6 %. Meziměsíčně pak ceny klesly o 0,6 %. Ceny v průmyslu tak opět zrychlují svůj pád, když propadly nejrychleji od září minulého roku. Klíčovým důvodem tohoto vývoje byly i nadále klesající ceny ropy na světových trzích a související zlevňování pohonných hmot. 

Dále jsme se dočkali také indexu vývozních a indexu dovozních cen, jenž se snížil o 4,2 %, respektive o 5,1 %. Dnes nás z české ekonomiky již nic nečeká.

Dnešní rozmezí pro eurokorunu se předpokládá 27,04 až 27,08 EURCZK. Pro dolarkorunu je pak předpokládáno pásmo 23,95 až 24,15 USDCZK.

Včera jsme se z USA nejdříve dočkali indexu spotřebitelských cen, který skončil mírně lepší na meziročním +1,0 % meziměsíčně pak klesl dle očekávání o 0,2 %. Hlavní událostí bylo ale zasedání měnového výboru Fedu, jenž ponechal úrokové sazby zatím beze změny v pásmu 0,25 % až 0,50 %. Naznačil ale jejich zvýšení díky příznivému vývoji trhu práce a inflace. 

Fed loni v prosinci uvedl, že v roce 2016 čeká, že se sazby zvýší čtyřikrát. Dle nového odhadu to bude ale pouze dvakrát. Centrální bankéři také snížili svá očekávání pro růst americké ekonomiky v roce 2016 na 2,2 % z předchozích 2,4 %. Pro rok 2017 pak na 2,1 % z původních 2,2 %. „Série nedávných ukazatelů včetně silných přírůstků pracovních míst ukazuje na další zlepšování trhu práce. V posledních měsících se také zvedla inflace,“ uvedl měnový výbor Fedu po dvoudenním zasedání. Yellenová také uvedla, že sazby můžou jít nahoru kdykoli, přičemž duben je stále ve hře.

Dolar v reakci na výsledky zasedání měnového výboru americké centrální banky oslabil z úrovně 1,108 až na aktuálních 1,125 EURUSD. Dnes se dočkáme zpřesnění únorové inflace, nebo spíše deflace, v eurozóně, kde se čeká meziroční pokles spotřebitelských cen o 0,2 %. Odpoledne pak přijdou data ze Spojených států, kde se zveřejní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti, kde se čeká nárůst na 266 tisíc při minulých 259 tisících.

Eurodolar by se dnes měl držet v pásmu od 1,117 do 1,131 EURUSD.

Newsletter