RoklenFx: Dolar pod ostrou palbou. Zavařila mu ropa i Čína

Dění na domácím devizovém trhu se tento týden drží zažitých kolejí. Eurokoruna fluktuuje stále v pásmu 27,02 až 27,03 EURCZK, přičemž během včerejška se posunula spíše k horní hranici zmiňovaného rozmezí. Dolarkoruna se pak vyvíjí v neprospěch dolaru, který spadl ze včerejších 25,12 USDCZK na současných 25,07 koruny za dolar.

Během středy nebyla zveřejněna žádná česká data. Za zmínku však rozhodně stojí vyjádření aktuálního člena bankovní rady ČNB a jejího pravděpodobného budoucího guvernéra Jiřího Rusnoka. Jeho slova se logicky týkala především doby trvání intervenčního režimu, prostřednictvím kterého centrální banka udržuje kurz koruny vůči euru na, resp. nad, 27 EURCZK.

Během posledního zasedání rady ČNB bylo zopakováno, že pravděpodobný termín ukončení intervencí se nachází okolo konce roku 2016. Rusnok se však přiklání, že k tomuto kroku dojde později, a to zhruba na začátku roku 2017. Bankéř však nevylučuje, že bude potřeba vyčkat až na prozatímní ukončení evropského programu QE, který provádí ECB, což by odpovídalo březnu 2017.

V červenci započnou personální změny v bankovní radě ČNB. Odchází guvernér Miroslav Singer, přičemž se silně spekuluje, že na jeho místo bude zvolen právě Rusnok.

ČNB bude u „kormidla“ i dnes, jelikož zveřejní objem devizových intervencí, prostřednictvím kterých v listopadu „hájila“ svůj kurzový závazek. Pohyb koruny by se dnes měl držet i nadále na 27,02 až 27,03 EURCZK. V případě dolaru budou hrát roli především zahraniční fundamenty, i tak bychom se ale mohli udržet v rozmezí 25,05 až 25,15 USDCZK.

Právě dění a zahraničních trzích hraje v neprospěch americké měny. Během večerních hodin byl dolar sražen masivním propadem ropy. Byť nešlo o kdovíjak výrazný pokles, který byl pozorován například u norské koruny či kanadského dolaru, i tak ale připravil živnou půdu pro další fundamenty mající na americkou měnu negativní vliv.

Ale nepředbíhejme, nejprve si připomeňme data, která naopak vyzněla pozitivně. Zde je možné zmínit report agentury ADP ohledně tvorby nových pracovních míst vyjma zemědělství. Za prosinec se ukázalo, že ve Spojených státech nově vzniklo 257 tisíc míst, přičemž očekáváno bylo 194 tisíc.

Relativně pozitivně skončil i index ISM sektoru služeb. Byť za prosinec sledovaný ukazatel skončil na 55,3 bodech, zatímco očekáváno bylo 56, většina jeho složek včetně výhledu zaměstnanosti si polepšila. Za oním poklesem stály rychlejší dodací časy způsobené na prosinec výjimečně příznivým počasím.

Ve večerních hodinách pak byl zveřejněn zápis z posledního zasedání Federálního rezervního systému. Tzv. Fed Minutes sice potvrdily, že někteří členové měnového výboru hlasovali pro navýšení sazeb s určitým sebezapřením, jelikož se stále obávají o dynamiku růstu americké inflace, většina z vedení ale prý věří, že ve střednědobém výhledu se tempo růstu cenové hladiny vrátí zpět na úroveň 2 %.

Teď přicházejí na řadu pro dolar méně pozitivní zprávy. Jedná se především o dění v Číně, kde se dnes trhy opět propadly o více jak 7 %. Kvůli tomu se opakoval scénář ze začátku týdne, který vyústil v ukončení obchodování po necelé půlhodině. Tato událost vedla k posílení eura o 0,4 % až na 1,081 EURUSD. Z těchto nočních hodnot se však pár posunul na aktuálních 1,078 dolaru za euro.

Co se týče dat, z USA můžeme čekat pouze týdenní změnu nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti. V rámci Evropy byly již zveřejněny německé průmyslové objednávky, které za listopad skončily výrazně nad očekáváním. To odpovídá meziměsíčnímu nárůstu o 1,5 %, přičemž odhadováno bylo pouhých +0,1 %.

Eurodolar by se dnes v souvislosti s aktuálním děním mohl pohybovat od 1,072 až 1,082 EURUSD.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem 

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter