RoklenFx: Dolar prohloubil zisky díky nejistotě v Evropě

Během včerejška bylo rušno. Doma poodhalila intervenční závoj Česká národní banka, v zahraniční naopak politika a spory oslabily euro ve prospěch dolaru. Dnes se zdá, že bude tento trend pokračovat.

Koruna proti euru se dnes pohybuje na 27,02 EURCZK, vůči dolaru pak na úrovni 25,31 USDCZK.

Včerejší den přinesl klíčová data ohledně činnosti ČNB. Ukázalo se, že banka během prosince použila zhruba 88 miliard korun na obranu české měny před posílením pod 27,00 EURCZK. Toto číslo se tak dá považovat doslova za „předehru před bouří“, která následovala v lednu 2017. Odhady tvrdí, že minulý měsíc banka toto číslo navýšila možná až nad 400 miliard korun.

Souběžně s intervenčním objememberk byly zveřejněny devizové rezervy. Ty se ze poslední měsíc minulého roku zvýšily o 15,3 miliardy eur. Celkově tak dosahují 96,6 miliardy eur, což je historický rekord odpovídající více jak 50% podílu na českém HDP.

ČNB v prosinci nelenila. Pátý nejvyšší objem intervencí

V rámci úterní datové smršti jsme se jako dalších statistik dočkali prosincového průmyslu (+3,7 %), stavebnictví (+1,9 %) a obchodní bilance (deficit -5 mld.euro).

Měnový pár EURCZK by se měl držet v pásmu 27,02 až 27,04. Dolarkoruna pak v rozmezí 25,25 – 25,37 USDCZK.

Analytici sází na vývoj koruny. Zpevní. Kam až a do kdy?

Dolaru se včera dařilo, a to především díky politickým obavám týkajících se Francie a tamní prezidentské volby, kde je klíčovou postavou euroskeptička Marine Le Penová. Přispěl ovšem i „konflikt“ mezi řeckou vládou a MMF. Aktuálně se obchoduje silnější na 1,067 EURUSD.

Euro pod tlakem Le Penové, Řecka i centrálních bank. Dnes -0,7 %

Dnešní den bude z hlediska zahraničních dat relativně chudý. V Německu v 11:35 proběhne znovuotevření prodeje 10letých dluhopisů. Odpoledne budou v USA zveřejněny zásoby ropy. Večer pak také proběhne znovuotevření prodeje 10letých dluhopisů v USA.

Eurodolar by se měl držet v pásmu mezi 1,060 – 1,074 EURUSD.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Roklen24

Newsletter