RoklenFx: Dolar propadákem. Pomohou data z trhu práce?

Středu zahajuje eurokoruna na úrovni 27,059 EURCZK, dolarkoruna je pak slabší na 23,92 USDCZK. Eurodolar se po včerejším večerním propadu americké měny nachází na 1,130 EURUSD.

Úterý bylo datově poměrně chudé. Ze Spojených států jsme se dočkali S&P/Case-Shiller indexu cen bydlení. Ten v lednu meziročně vzrostl o 5,75 %, což bylo v souladu s očekáváním. Jako další přišel ukazatel březnové spotřebitelské důvěry, která rovněž skončila lépe, a to na 96,2 bodech při očekávání na 94.

V USA rovněž promluvil i zástupce Fedu, konkrétně  šéf sanfranciské pobočky John Williams. Ten řekl, že americká ekonomika je na cestě k postupnému zvyšování úrokových sazeb, obavy z dopadu zpomalení světové ekonomiky a finanční nestability jsou přehnané. Fed by se tudíž podle jeho názoru měl v oblasti tzv. úrokové normalizace držet původního scénáře, který pracuje s celkem dvěma koly navyšování.

Následoval klíčový projev guvernérka Fed Janet Yellenové. Ta v Ekonomickém klubu v New Yorku prohlásila, že hospodářské a finanční podmínky jsou ve vícero ohledech horší, než jaké byly v prosinci, a proto je na místě pouze opatrné měnění podmínek měnové politiky. „Nejlepší politikou je zesilující gradualismus,“ uvedla bankéřka. Dolar na to vzápětí oslabil až k 1,130 EURUSD.​

Středa bude z hlediska statistik akčnější. Z české ekonomiky opět nepřijdou žádná data, v zahraničí to bude ale lepší. Jako první se dočkáme německého indexu cen spotřebitelů za březen, kde se meziměsíčně čeká nárůst +0,6 %, meziročně pak o +0,1 %. Ze Spojených států poté přijde první vlna dat z trhu práce, a to v podobě Národního reportu zaměstnanosti, který provádí agentura ADP. Odhady za březen pracují s poklesem z 214 tisíc pracovních míst na 194 tisíc.

Rozmezí pro eurokorunu by se mělo držet v pásmu 27,03 až 27,07 EURCZK. Dolarkoruna by se měla pohybovat od 23,74 až 24,00 USDCZK. Eurodolar by se mohl nacházet mezi úrovněmi 1,126 až 1,134 EURUSD.

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem

Newsletter