RoklenFX: Dolar sílí. Pomůžou mu dnešní „Minutes“?

Středu zahajuje česká koruna na úrovni 27,03 EURCZK, na páru s dolarem pak na 25,40 USDCZK. Po včerejším svátečním dni bude i ten dnešní poměrně klidný. V rámci české ekonomiky nás totiž nečekají žádná signifikantní data.

Rozmezí pro eurokorunu by se mohlo pohybovat do 27,025 až 27,035 EURCZK. V případě dolarkoruny od 25,30 do 25,45 USDCZK.

Americký dolar včera na devizových trzích zpevnil. Údaje o říjnovém růstu spotřebitelských cen v USA posílily očekávání, že americká centrální banka příští měsíc poprvé po skoro deseti letech zvýší úrokové sazby. Ministerstvo obchodu v úterý uvedlo, že míra inflace v USA v říjnu stoupla o 0,2 % poté, co v předešlých dvou měsících klesala.

Růst dolaru ale lehce zbrzdily slabší údaje o průmyslové výrobě, která v říjnu oslabila druhý měsíc po sobě. Proti předešlému měsíci se produkce snížila o 0,2 % po stejně velkém poklesu v září. Americký průmysl pošramotilo zpomalování světové ekonomiky, nižší ceny komodit a silný dolar, který snížil zahraniční poptávku po zboží americké výroby.

Produkce amerického zpracovatelského průmyslu se zvýšila o 0,4 %. Těžba surovin ale klesla o 1,5 % a produkce podniků síťových služeb, jako jsou elektrárny či plynárny, se snížila o 2,5 %.

V Německu byl zveřejněn ZEW index. Ukazatel důvěry v německé hospodářství v listopadu stoupl na 10,4 bodu z říjnových 1,9 bodu. Průzkumu se zúčastnilo 225 analytiků a investorů, z toho 40 až po pátečních útocích ve Francii. Nárůst indexu překonal očekávání ekonomů dotazovaných agenturou Reuters, kteří listopadovou hodnotu indexu odhadovali na šest bodů.

Eurodolar tak dnes zahajuje na úrovni 1,070 EURUSD. Během dne budou zveřejněny údaje amerických stavebních povolení a nově zahájených staveb domů. V prvním případě trh očekává meziměsíční nárůst o 3,1 %, v tom druhém ale naopak 3,9 % meziměsíční pokles. Klíčový pak bude večer, kdy Fed zveřejní takzvané „FOMC Minutes“ ze zasedání během 27. – 28 října. Právě ty by měly napovědět, jak na otázku ohledně americké úrokové politiky shlíží vedení banky.

Rozmezí pro měnový pár by se mohl pohybovat od 1,065 do 1,075 EURUSD.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem 

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zd

Newsletter