RoklenFx: Dolar vs. euro. Rozhodnou inflační data?

Po včerejším oslabení české měny nad 27,04 EURCZK jsme byli svědky zvratu, který eurokorunu dostal na aktuálních 27,026 koruny za euro. V případě dolaru bylo pozorováno výrazné zpevnění. To dolarkorunu dostalo až k 23,95 USDCZK, momentálně se pár obchoduje na 23,99 koruny za dolar. Eurodolar se propadl pod 1,130 EURUSD. Dnes se dvojice nachází na 1,126 dolaru za euro.

Co se týče dění v české ekonomice, byl reportován výsledek běžného účtu platební bilance. Data ukázala, že za únor bylo dosaženo rekordního přebytku 43,96 miliard korun. Hlavním tahounem pozitivních čísel byla především aktivní bilance zboží a služeb. Ta za první dva měsíce totiž dosáhla o téměř 7 % vyššího přebytku, než tomu bylo během minulého roku. Příznivý stav má na „svědomí“ především oslabená koruna, rovněž i levnější ropa a pohonné hmoty.

Dnes nás žádná česká statistika nečeká. Eurokoruna by se mohla pohybovat v pásmu 27,02 až 27,035 EURCZK. Dolarkoruna by se mohla držet od 23,90 až 24,10 USDCZK.

Ze zahraničí během včerejška přišla statistika o únorové průmyslové produkci v eurozóně, která se meziměsíčně propadla o -0,8 %, meziročně pak zpomalila na +0,8 %. Ze Spojených států byl reportován index cen výrobců. Ten za březen meziměsíčně klesl o -0,1 %, meziročně pak byl pozorován propad o stejné velikosti. Následovaly březnové maloobchodní prodeje, která skončily na -0,3 %, vyjma aut pak vzrostly o +0,2 %.

Dnes nás čeká především statistika evropské a americké inflace. V rámci eurozóny bude reportován index spotřebitelských cen za březen, kde se čeká meziměsíční nárůst o +1,2 %, meziročně pak propad o -0,1 %. V jádrovém vyjádření by sledovaný ukazatel měl meziročně zůstat na +1 %.

V USA se dočkáme indexu cen spotřebitelů za tu samou dobu. Meziměsíční odhady pracují s nárůstem o +0,2 %, meziročně pak o +1,2 %. Zveřejněna bude rovněž i meziroční změna reálné průměrné týdenní mzdy, která minulý měsíc skončila růstem na +0,6 %.

Eurodolar by se měl držet v pásmu 1,120 až 1,131 EURUSD.

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem

Newsletter