RoklenFx: Dolar zpevňuje pod 1,0900 k euru

Nový týden zahajuje eurokoruna poblíž hranice stanovené Českou národní bankou, a to na 27,02 EURCZK. V případě dolarkoruny pak na 24,75 USDCZK. Americký dolar v úvodu týdne při dalších výprodejích na čínských akciích posiluje pod 1,0900 k euru.

Čínské akcie znovu propadají, otřásá se mezibankovní trh
 
V pátek byla zveřejněna data z průmyslu, jenž vykázal za listopad meziroční růst o 5,7 %, za kterým stojí především výroba automobilů. Stav průmyslové produkce v ČR lze i tváří v tvář listopadovým číslům stále hodnotit jako příznivý. Po očištění od vlivu počtu pracovních dnů se ovšem dynamika meziročního růstu průmyslové výroby po říjnovém vzepětí vrátila na svoji zářijovou úroveň, upozornil hlavní ekonom skupiny Roklen Lukáš Kovanda.

Průmysl v listopadu zrychlil růst, po poklesu rostlo i stavebnictví
 
Dočkali jsme se také listopadových výsledků ze zahraničního obchodu, který skončil přebytkem 14,3 miliardy korun, a ze stavební produkce, která se po říjnovém poklesu o 1,3 % vrátila k 1,5 % růstu. Po očištění od vlivu počtu pracovních dnů ale stavebnictví v podstatě stagnovalo.
 
Dnes budou v devět hodin zveřejněny údaje o nezaměstnanosti v České republice za prosinec, kde očekáváme míru nezaměstnanosti 6,3 %.
 
Dnešní rozmezí pro eurokorunu by se mělo držet na 27,02 až 27,03 EURCZK. V případě dolarkoruny se pak dá počítat s pásmem 24,70 až 25,00 USDCZK.

Dnešní den zahajuje eurodolar pod 1,0900 EURUSD. Minulý týden byl pro tento měnový pár velmi bouřlivý, kdy dolar postupně posílil z 1,092 až na 1,073 EURUSD, aby se v pátek i přes pozitivní údaje z amerického trhu práce vrátil opět k úrovním, kde začínal. Úvod týdne mu přináší nové zisky.
 
Za oslabení dolaru mohlo především dění v Číně a opětovný propad cen ropy. V pátek byla ve Spojených státech zveřejněna již zmiňovaná oficiální čísla z trhu práce, která překvapila vytvořením 292 tisíc nových pracovních míst, přičemž očekáváno bylo 200 tisíc. Jde tak o další signál, že se americké ekonomice daří. Ani takto prudká tvorba pracovních míst ale nezahýbala s celkovou mírou nezaměstnanosti, která v prosinci v americké ekonomice v souladu s odhady zůstala na pěti procentech.

Americká ekonomika vyráží dech novými místy
 
Míra nezaměstnanosti zůstává beze změny zejména kvůli tomu, že do kategorie pracovní síly se houfně vracejí lidé, kteří se po letech rezignace znovu ucházejí o práci. To je podle ekonomů známka důvěry v ekonomiku a pracovní trh. 

Dnes můžeme ve čtyři hodiny odpoledne očekávat změnu indexu podmínek na americkém pracovním trhu. Jinak je kalendář pro dnešní den vcelku prázdný.
 
Rozmezí pro eurodolar by se dnes mělo držet na 1,085 až 1,095 EURUSD.  

Newsletter