Dolarový index umazal část dopoledních ztrát a přehoupl se nad hranici 90,1 bodů. Euro se proti dolaru obchoduje nad 1,2160 EURUSD, což odpovídá korekci posílení po zveřejnění evropských indexů PMI. Měny regionu oslabují. Koruna se posunula do okolí 26,13 za euro.

RoklenFx: Dolarová bomba atakovala 1,130 za euro

Čtvrtek se zapíše jako den, kdy americká měna obrátila o 180 stupňů. Poté, co se tzv. greenback po většinu týdne trápil, chytil druhou mízu, která ho dostala až k 1,130 EURUSD. Momentálně se však pohybuje zpět na 1,132 za euro. Co se týče dolarkoruny, ta se obchoduje na 23,86 USDCZK. Nejméně akční z celého dne byla eurokoruna, která mírně oslabila na 27,023 EURCZK.

V rámci české ekonomiky byla dnes reportována květnová inflace měřená indexem cen spotřebitelů. Ukázalo se, že ukazatel skončil meziměsíčně propadem o -0,2 %. Meziročně byl naopak zaznamenán, byť o poznání pomalejší, růst o velikosti +0,1 %.

Hlavní brzdou indexu byla především oblast bydlení, kde nejintenzivněji působil pokles ceny plynu. Jako další silné složky se ukázaly potraviny, nealko nápoje, tabák a alkohol.

Ze zahraničí je možné zmínit proslov guvernéra ECB Maria Draghiho. Ten na bruselském ekonomickém fóru řekl, že eurozóna by kvůli dlouhodobému slabému růstu mohla utrpět trvalé následky na svém potenciálu. K nápravě však nemůže sloužit pouze měnová politika. Přispět musí i ty ostatní, především pak ta fiskální, která byla po dlouhou dobu silně utažená.

V USA pak byla zveřejněna týdenní změna nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti, která skončila poklesem na 264 tisíc. Později jsme se dočkali dubnových velkoobchodních tržeb a zásob. V prvním případě se čísla zastavila na 1 %, ve druhém na 0,6 %.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter