RoklenFx: Dolarová bomba atakovala 1,130 za euro

Čtvrtek se zapíše jako den, kdy americká měna obrátila o 180 stupňů. Poté, co se tzv. greenback po většinu týdne trápil, chytil druhou mízu, která ho dostala až k 1,130 EURUSD. Momentálně se však pohybuje zpět na 1,132 za euro. Co se týče dolarkoruny, ta se obchoduje na 23,86 USDCZK. Nejméně akční z celého dne byla eurokoruna, která mírně oslabila na 27,023 EURCZK.

V rámci české ekonomiky byla dnes reportována květnová inflace měřená indexem cen spotřebitelů. Ukázalo se, že ukazatel skončil meziměsíčně propadem o -0,2 %. Meziročně byl naopak zaznamenán, byť o poznání pomalejší, růst o velikosti +0,1 %.

Hlavní brzdou indexu byla především oblast bydlení, kde nejintenzivněji působil pokles ceny plynu. Jako další silné složky se ukázaly potraviny, nealko nápoje, tabák a alkohol.

Ze zahraničí je možné zmínit proslov guvernéra ECB Maria Draghiho. Ten na bruselském ekonomickém fóru řekl, že eurozóna by kvůli dlouhodobému slabému růstu mohla utrpět trvalé následky na svém potenciálu. K nápravě však nemůže sloužit pouze měnová politika. Přispět musí i ty ostatní, především pak ta fiskální, která byla po dlouhou dobu silně utažená.

V USA pak byla zveřejněna týdenní změna nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti, která skončila poklesem na 264 tisíc. Později jsme se dočkali dubnových velkoobchodních tržeb a zásob. V prvním případě se čísla zastavila na 1 %, ve druhém na 0,6 %.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter