RoklenFx: Dolarová rally k 1,100 za euro. Co za ní stojí?

Dolarová jízda pokračuje i v úterý. Na páru s eurem se americké měna posunula až k 1,100 EURUSD, ve dvojici s korunou jsme se dostali až na 24,42 USDCZK. Eurokoruna opět nepřekvapila, stále se tak drží na intervenční hranici 27,02 EURCZK.

Co stojí za intenzivním zpevněním dolaru? Jde o kombinaci celkem tří fundamentů. Jako první lze zmínit dřívější oznámení britské premiérky Mayové o tom, že odhlasovaný brexit, resp. samotný proces odchodu Spojeného království z EU, bude „odstartován“ do března 2017. S touto informací se rozjel mohutný propad libry (vůči dolaru viz graf níže), ovšem poškozeno bylo i euro, a to právě ve prospěch americké měny.

Dalším fundamentem jsou ohlasy z Federálního rezervního systému. I přesto, že páteční data amerického ministerstva práce ukázala horší než očekávaný výsledek tvorby nových pracovních míst (v září 156 tis. míst, oček. 172 tis.), mnozí zástupci centrální banky považují dlouhodobý trend tohoto ukazatele za pozitivní. Svědčí o tom nejlépe fakt, že obě poslední revize předchozích čísel byly upraveny směrem nahoru.

V návaznosti na to se upravují i odhady příštího kroku tzv. úrokové normalizace. Zatímco v pátek 7.10. se pravděpodobnost zvýšení amerických sazeb v prosinci držela na 64,3 %, dnes se jichž nacházíme na 68,3 %.

Posledním fundamentem je aktuální odhad výsledku prezidentského souboje Trumpa a Clintinové. I přesto, že někteří tvrdí, že poslední debata vyzněla ve prospěch republikánského kandidáta, naprostá většina průzkumů hraje do karet Hillary Clintonové. Tento fakt tak investoři považují za pozitivní především z hlediska akciových trhů, a tedy i z hlediska poptávky po americké měně.

Co se týče dnešního dění, hlavním událostí bylo zveřejnění německého indexu ZEW. Ten za září skončil na lepších číslech, a to konkrétně na 59,5 bodech při predikci na 55,5. Z domácí ekonomiky nebyla zveřejněna žádná statistika.

Nejbližším klíčovým fundamentem bude zítřejší záznam z posledního zasedání Fedu, tzv. Fed Minutes. V rámci toho budou uvedeny detailní informace ohledně hlasování o amerických sazbách, z čehož se dá vyčíst sentiment budoucích dní. Dolar by tak těsně před zveřejněním dokumentu (20:00 našeho času) měl vykazovat mnohem volatilnější vývoj.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter