RoklenFx: Dovrší Fed včerejší „ropné“ dílo?

Je tu středa 27.1. a ke slovu se dostává americká centrální banka. Během dneška vyvrcholí dvoudenní zasedání Federálního rezervního systému, ze kterého vzejde rozhodnutí o případné (ne)změně aktuálně prováděné úrokové politiky.

Během prosincového zasedání Fed po téměř deseti letech navýšil své sazby z technické nuly až do pásma 0,25 – 0,5 %. V rámci argumentace tohoto kroku bylo zmíněno, že další kola tzv. úrokové „normalizace“ proběhnou ovšem pouze v závislosti na vývoji největší ekonomiky světa (nejsledovanější oblastí zůstává inflace), přičemž jejich průběh bude velice pozvolný. Aktuální situace však zatím nenahrává tomu, že by měnový výbor přistoupil k jakékoliv akci, alespoň co se odhadů analytiků týče (viz tabulka).

Na základě těchto očekávání zahajuje eurodolar dnešní den na 1,088 EURUSD. Během včerejška bylo zaznamenáno posílení dolaru, za což americká měna vděčí především pozitivnímu obratu na ropě.

Co se týče dat,  je možné zmínit například americký PMI index sektoru služeb, který skončil na 53,7 bodech oproti očekávaným 54. Ještě důležitější byl ukazatel lednové spotřebitelské důvěry. Ten v USA meziměsíčně vzrostl o 1,9 bodů až na 98,1, přičemž očekáváno bylo 96,5 bodů. Pozitivní výsledek byl podpořen především levnou ropou a evidentním zlepšením stavu amerického trhu práce.

Rozmezí pro eurodolar by se dnes mělo pohybovat od 1,082 až 1,094 ERUUSD.

Včerejší dění v české ekonomice bylo klidné. Koruna se na páru s eurem držela většinu času v pásmu 27,02 až 27,025 EURCZK, kde se nachází i teď. V případě dolaru jsme se dostali k aktuálním úrovním kolem 24,84 USDCZK.

Česká data dnes žádná nebudou, dění se tak ponese výhradně v duchu zahraničních fundamentů. Pásmo pro eurokorunu by mělo zůstat stále na 27,02 až 27,035 EURCZK. V případě dolarkoruny bychom se mohli pohybovat od 24,80 až po 24,96 USDCZK.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem 

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter