RoklenFX: Dozvuky ECB aneb smolné euro a spokojený dolar

Závěr týdne startuje koruna po včerejším mírném posílení až na 27,06 EURCZK od úrovně 27,07 koruny za dolar. Na páru s dolarem pak zahajuje od 23,35 USDCZK.

Ve čtvrtek sice z české ekonomiky nebyla zveřejněna žádná data, avšak na koruně se podepsala Evropská centrální banka. Včera bylo totiž zveřejněno nejen rozhodnutí o hlavní sazbě banky, ale především proběhla důležitá tisková konference.

 Na té guvernér Draghi uvedl, že banka bude nadále udržovat měsíční nákup vybraných cenných papírů o hodnotě 60 miliard euro. Program by měl stále trvat minimálně do konce září 2016, přičemž není vyloučeno jeho prodloužení, pokud si to ekonomický stav Evropy bude žádat. Struktura současného stimulu pak bude projednána ale až během příštího zasedání banky, tedy v prosinci letošního roku.

V návaznosti na to euro silně oslabilo, a to až na 1,175 EURUSD. Dnešní den pak eurodolar zahajuje na úrovni 1,112 dolaru za euro.

Pátek bude na data z Evropy i z USA poměrně chudý. V rámci eurozóny bude zveřejněn předběžný výsledek indexu nákupních manažerů (PMI) v oblasti průmyslu a služeb za říjen. Tentýž ukazatel pro průmysl pak bude zveřejněn i v USA. I přesto, že jde o předběžné ukazatele, mohou tyto indexy napovědět, v jakém sentimentu se sledované sektory tento měsíc vyvíjely´, avšak jejich vliv na kurz by měl být minimální.

Během dne by se rozmezí pro eurokorunu mohlo pohybovat od 27,075 do 27,055 EURCZK. V případě dolaru pak od 24,38 do 24,32 USDCZK. Pro eurodolar se čekají hodnoty mezi 1,114 a 1,110 EURUSD.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem 

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter