RoklenFx: Dozvuky „holubičího“ Fedu. Euro i koruna drtí dolar

První obchodní den po včerejším zasedání Federálního rezervního systému vyzněl v neprospěch amerického dolaru. Jak na páru s eurem, tak i s českou korunou si tzv. greenback připisuje ztráty. V prvním případě se devizová dvojice obchoduje na 1,0945 EURUSD (viz graf č.1), v tom druhém pak na 24,689 USDCZK (viz graf č.2). Eurokoruna se stále nachází v pásmu 27,02 až 27,03 EURCZK (viz graf č.3).

Americkému dolaru nepomohl ani zvrat na ropě, která jej v předchozích dnech stahovala směrem dolů. Zpráva o možném osekání ropné produkce Saúdské Arábie pomohla Brentu i WTI k více jak 4% ziskům. Co se týče dalších fundamentů, ve Spojených státech byly reportovány objednávky dlouhodobého spotřebitelského zboží za leden, které v prosinci skončily propadem o -5,1 %. Očekáváno bylo -0,7 %.

Dění v české ekonomice nebylo nikterak výrazné, až na vyjádření prezidenta Zemana. Ten na konferenci o exportu v České národní bance uvedl, že upřednostňuje silnou korunu, která má na ekonomiku dlouhodobě příznivý vliv. Ten spočívá především v tom, že nutí firmy k inovacím. Naopak politika oslabení domácí měny centrální bankou má pouze krátkodobé benefity, a to především pro exportéry.

Zeman dále uvedl, že by se centrální banka měla vyvarovat opakování švýcarského šoku. Uvolnění od závazku na úrovni 27 koruny za euro by mělo probíhat gradualisticky. Přední zástupci rady ČNB pak na toto téma opět potvrdili, že intervenční režim na koruně banka opustí nejdříve ve druhé polovině roku 2016. Dle slov pravděpodobného příštího guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka stále trvají důvody pro politiku slabší koruny a její předčasná změna by byla velice neprofesionální.​

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem 

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter