RoklenFX: Draghi euru nepomohl. Podpoří data dolarovou rally?

Po včerejším posílení startuje koruna středeční obchodní den od úrovně 27,07 EURCZK. Na páru s dolarem naopak česká měna ztrácela, aby tak dnes zahájila den od 24,75 USDCZK.

Během včerejšího dne nebyla zveřejněna žádná česká data, což je scénář, který se bude opakovat i dnes. Pozornost investorů by tak měla směřovat na zítřejší den, kdy proběhne pravidelné jednání rady ČNB společně se zveřejněním prognózy banky.

Rozmezí pro eurokorunu by se dnes mohlo pohybovat od 27,06 až 27,08 EURCZK. Na páru s dolarem pak od 24,72 až 24,80 USDCZK.

Euro během včerejšího dne umazalo předchozí zisky. Dnes opět zahajuje ztrátou, a to od úrovně 1,093 EURUSD.

Včerejší oslabení přišlo vinou očekávaného vystoupení prezidenta ECB Maria Draghiho. Po jeho večerním projevu ve Frankfurtu, kde zopakoval, že ECB na svém prosincovém zasedání přehodnotí stupeň uvolnění měnové politiky, však k žádné výraznější reakci na trhu nedošlo „Holubičí“ povaha Draghiho slov tak potvrdila, že během prosincového zasedání ECB by opravdu mohlo dojít na další změnu struktury, případně délky trvání či objemu evropského programu kvantitativního uvolňování.

Dnes bude vyhlášen říjnový index ve službách v Německu a v Eurozóně, kde se v prvním případě čeká výsledek 55,2 bodů, tedy beze změny oproti předchozímu, ve druhém pak 54,2 bodů. V rámci evropského regionu pak bude reportována i meziroční změna indexu cen výrobců, kde se čeká pokles o -3,3 % při minulých -2,6 %.

Dolar se během včerejšího obchodování vyšplhal na téměř dvanáctitýdenní maximum ke koši hlavních světových měn. Nejnovější údaje o ekonomice Spojených států totiž podpořily očekávání, že americká centrální banka by v prosinci mohla přikročit ke zvýšení úrokových sazeb.

Americké ministerstvo obchodu oznámilo, že zakázky na kapitálové zboží bez zahrnutí vojenské techniky a letadel se ve Spojených státech v září snížily o 0,1 %. Jejich pokles tak zpomalil z 0,3 % v předchozím měsíci. Tyto zakázky jsou důležitým indikátorem investičních plánů amerických podniků.

V USA nás dnes čeká zveřejnění ADP reportu z trhu práce za říjen, kde se čeká vznik 180 tisíc nových pracovních míst po 200 tisících ze září. Jakmile by byla data lepší než očekávaná, dá se předpokládat i velmi slušný výsledek páteční nejdůležitější statistiky z amerického trhu práce, kde bude zveřejněna tvorba pracovních míst vyjma zemědělského sektoru. To by mohlo ve výsledku nahrát dalšímu posílení dolaru vůči euru.

I ostatní dnes zveřejněné indikátory by měly vykreslovat obrázek americké ekonomiky. Reportován bude index ISM mimo oblast zpracovatelského průmyslu, kde se čeká výsledek 56,5 bodů oproti předchozím 56,9. Mírně vzrůst by měl kompozitní index nákupních manažerů PMI z oblasti služeb, a to z 54,4 bodů na 54,5.

Dnešní rozmezí pro eurodolar by se mohlo pohybovat od 1,089 až 1,093 EURUSD.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem 

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter