Čtvrtek byl na měnových trzích poměrně bouřlivý. Akce jsme se dočkali nejen v zahraniční, ale především i na české měně.
Během dnešního dne koruna na páru s eurem nejprve oslabila, a to až nad hranici 27,06 EURCZK. V závěru však své ztráty částečně umazala, aby se tak opět vrátila do pásma 27,025 až 27,035 koruny za euro. Na páru s dolarem jsme byli svědky poměrně výrazného posílení dolaru až na aktuálních 24,98 USDCZK.
Co se to děje? Koruna probuzena z letargie – Roklen24.cz https://t.co/nsUCjo3j81 prostřednictvím @roklen24 #EUR #CZK
— Roklen24.cz (@roklen24) 21. Leden 2016
Volatilní bylo i dění na eurodolaru. V tomto případě bylo určujícím fundamentem zasedání ECB. Slova šéfa banky Maria Draghiho poslala devizovou dvojici z úrovně na 1,090 EURUSD až na 1,080 dolaru za euro. Aktuálně se pár obchoduje na 1,082 EURSUD.
ECB jako první zveřejnila své rozhodnutí o úrokové sazbě. Hlavní refinanční sazbu ponechala na minimu 0,05 %, depozitní pak zůstala na prosincových -0,3 %. Poté následovala tisková konference, během které Draghi vyslovil dvě zásadní věci.
První byla informace o zachování aktuálně prováděného programu nákupu vybraných aktiv na měsíčním objemu 60 miliard euro, přičemž jeho trvání zůstalo nastaveno minimálně do března 2017.
Druhou významnou věcí bylo zhodnocení aktuálního stavu evropské ekonomiky. Draghi přiznal, že se podmínky od počátku roku 2016 zhoršily a rizika pro vývoj ekonomiky jsou nakupena směrem dolů. Inflace dle šéfa ECB zůstane i v následujících měsících velmi slabá, případně se dostane do záporných čísel. Nebezpečí dalšího poklesu se opět zvýšilo v úvodu tohoto roku spolu se zvýšenou nejistotou ohledně vyhlídek růstu mladých tržních ekonomik, s výkyvy na finančních trzích a trzích komoditních, a rovněž vzhledem ke geopolitickým rizikům.
Otočí @ecb v březnu kormidlem? #Draghi ŽIVĚ – Roklen24.cz https://t.co/Xf6rvWaZhP prostřednictvím @roklen24 pic.twitter.com/Ahsg6a8moV
— Roklen24.cz (@roklen24) 21. Leden 2016
Na základě tohoto výhledu tak bude potřeba přezkoumat a možná opětovně posoudit aktuálně prováděnou politiku ECB, k čemuž by mohlo pravděpodobně dojít na dalším zasedání banky, které proběhne 10. března.
Co se týče dalších dat, ve Spojených státech byla reportována týdenní změna nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti, která skončila na +293 tisících. Dále pak výsledek Philadelphského Fed indexu, který ukázal propad na -3,5 bodů při očekávání na -5.
#Roklen spouští revoluční online směnu deviz a platby – Roklen24.cz https://t.co/kxZoTwo7VZ @roklen24 #RoklenFx #Fx pic.twitter.com/zXT8NLJ75O
— Roklen24.cz (@roklen24) 21. Leden 2016
Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem
Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde