RoklenFx: Draghi potopil euro až ke čtyřměsíčnímu minimu

Eurodolar byl až do odpoledne zcela v klidu. S nástupem ECB však nejprve vzrostl nad 1,100 EURUSD, aby se poté propadl na 1,091 EURUSD. Dolarkoruna se dostala až na 24,75 USDCZK. Jediná eurokoruna zůstala opět beze změny na 27,02 EURCZK.

Evropská centrální banka ponechala své hlavní sazby beze změny. Stejně tak dopadl i objem programu kvantitativního uvolňování a jeho očekávaná doba trvání. O rozruch se postaral až sám guvernér Draghi, který jasně uvedl, že vedení banky na svém zasedání neprobíralo tolik spekulované postupné snižování objemu skupovaných dluhopisů. Stejně tak potvrdil, že náhlé ukončení programu QE je velice nepravděpodobné.

Draghiho komentář byl vyhodnocen jako „holubičí“, díky čemuž tak dostal euro až na čtyřměsíční minimum. Eurodolar se tak vrátil zpět do trendu, který je ovlivněn především představou o blížícím se navýšení amerických sazeb. Nejaktuálnější prognóza pracuje s více jak 68% pravděpodobností úrokového „hiku“, a to v prosinci letošního roku.

Co se týče dalších dat, dočkali jsme se především těch z USA. Jako první přišla týdenní změna nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti, která skončila na 260 tisících. Poté následoval Philadelpbhský Fed index. Ten v říjnu vykázal 9,7 bodu. Prodeje existujících domů pak reportovaly celkem 5,47 milionů.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter