RoklenFx: Druhá šance pro dolar? A co české HDP?

Aktuální týden se nese ve znamení dolaru. Poté, co se americká měna udržela tři dny v zisku, přišlo oslabení, které ji na páru s eurem dostalo až nad hranici 1,090 EURUSD. Aktuálně se eurodolar obchoduje na 1,094 dolaru za euro. U dolarkoruny byl průběh obdobný, když koruna posílila pod 24,80 USDCZK. Dnes se pár obchoduje na 24,70 koruny za dolar. Výčet uzavírá eurokoruna, která se nachází v pásmu 27,040 až 27,045 EURCZK.

Během včerejška byl v rámci Evropy zveřejněn německý index PMI sektoru služeb za únor, který skončil na lepších 54,1 bodech. Ten samý indikátor byl reportován za celou eurozónu, kde bylo také pozorováno zlepšení až na 53,3 bodů. Ve Spojených státech byl zveřejněn index ISM sektoru služeb, která naopak ukázal lehké zhoršení na 53,4 bodů. Americké průmyslové objednávky pak v lednu skončily meziměsíčně +1,6 % při očekávání 2,1 %.

V rámci dění v ČR ve čtvrtek promluvil guvernér ČNB M. Singer, který se pro agenturu Bloomberg vyjádřil k měnové politice. Podle něho se v současné době ustanovuje nový konsenzus, že „mírné“ negativní úrokové sazby jsou užitečným nástrojem měnové politiky. Podle něj jsou určitě více prospěšné než „hodně“ záporné sazby, které představují riziko pro finanční stabilitu. Dále také prohlásil, že opuštění kurzového závazku bude probíhat v jednom či dvou krocích, tak aby ČNB neopakovala scénář Švýcarské centrální banky, která závazek opustila neočekávaně a náhle.

Dnes nás čekají data z české ekonomiky, kde bude reportována revize HDP za poslední kvartál 2015. Očekávání pracují s mezikvartálním poklesem o -0,1 %, meziročně je pak odhadován růst o 3,9 %.

V zahraničí bude nejdůležitější americká nezaměstnanost, která by se měl udržet na 4,9 %, a poté oficiální únorový výsledek z trhu práce. Mimo zemědělství v únoru bylo pravděpodobně vytvořeno 193 tisíc nových pracovních míst oproti předchozím 151 tisícům. Spekuluje se, že výsledek by mohl být lepší, čemuž napověděla středeční data agentury ADP, jež ukázala +214 tisíc oproti predikci na 185 tisících.

Rozmezí pro eurokorunu by e mělo držet od 27,035 až po 27,065 EURCZK. Dolarkoruna by se mohla pohybovat od 24,60 až 24,80 USDCZK. Eurodolar by se měl nacházet v pásmu 1,087 až 1,099 EURUSD.

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem 

Newsletter