RoklenFx: Druhý den českých dat. Zopakujeme si lepší výsledky?

Úterý zahajuje eurokoruna v pásmu 27,04 až 27,045 EURCZK. Dolarkoruna se po včerejším zpevnění americké měny nachází na 24,39 USDCZK. Eurodolar se propadl pod hranici 1,110 EURUSD a obchoduje se na 1,108 dolaru za euro.

Během včerejška jsme se dočkali českých maloobchodních tržeb, které v lednu potvrdily sílu domácí spotřebitelské poptávky. Prodeje v maloobchodě vyjma aut se meziměsíčně zvýšily o 1,2 %, meziročně pak o 4,6 %, po očištění o kalendářní efekty dokonce o 5,8 %. Za lepšími čísly stál především pozitivní vliv růstu mezd, pokles nezaměstnanosti a celkově dobrá ekonomická situace země.

Jako další byl zveřejněn rozhovor guvernéra ČNB Miroslava Singera. Ten opět potvrdil, že čeští bankéři nejsou velkými „fanoušky“ záporných sazeb, ovšem vyloučit jejich zavedení úplně nelze. Zároveň ale zdůraznil, že česká centrální banka „není ve vleku ECB“, což nahrává spíše v neprospěch negativních úroků.

Objevil se i rozhovor viceguvernéra ČNB Mojmíra Hampla. Ten uvedl, že existují vnější rizika, který způsobují desinflační, ba dokonce deflační tlaky, což je nebezpečné zejména ze střednědobého časového rámce. Pokud by měla banka ještě více uvolnit svou politiku, bylo by prý potřeba vidět zhoršující se makroekonomické, měnové a poptávkové podmínky, což je něco, co se v rámci české ekonomiky neděje. Hampl je rovněž přesvědčen, že intervenční režim je mnohem účinnější nástroj, než je zavedení záporných sazeb.

Hampl: Kotva na koruně je lepší nástroj než negativní sazby

Dnes nás jako první čeká lednová průmyslová produkce, kde se očekává meziroční nárůst o 0,7 %. Následovat bude stavební výroba a lednová hodnota českého běžného účtu, kde se konsensus zastavil na přebytku 28,4 mld. CZK.

Co se týče dění v zahraničí, dočkáme se amerických maloobchodních prodejů, které by za únor měly spadnout o -0,1 %, vyjma aut pak dokonce o -0,2 %. Reportován bude i index cen výrobců, kde se za leden čeká meziměsíční pokles o -0,2 %, meziročně naopak nárůst o +0,1 %.

Eurokoruna by se mohla pohybovat od 27,035 až 27,07 EURCZK, dolar korona pak od 24,30 až 24,47 USDCZK. V případě eurodolaru bychom se měli držet v pásmu 1,101 až 1,115 EURUSD.

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem

Newsletter