RoklenFX: ECB a bouře na trzích aneb to bylo málo, Mario

Devizové trhy mají za sebou bouřlivý den. Na „svědomí“ ho má Mario Draghi a zbytek vedení Evropské centrální banky. Během dneška totiž evropská měnová autorita ohlásila dva zásadní kroky, které na dlouhou dobu určí směr eura a potažmo i měnových trhů.

ECB dnes jednak oznámila, že sníží svou depozitní sazbu z -0,2 % na -0,3 %, rovněž pak padlo rozhodnutí o prodloužení stávajícího programu kvantitativního uvolňování, a to minimálně do března 2017. Těmito kroky se banka snaží nejen o posílení ekonomického růstu starého kontinentu, ale rovněž se chce vypořádat s minimálním růstem evropské inflace, která se stále drží pod stanoveným cílem na 2 %.

Oba kroky byly mírnější, než analytici čekali. U depozitní sazby se vesměs odhadovalo snížení na minus 0,4 %. Ohledně nákupů dluhopisů trh podle agentury Reuters čekal nejen prodloužení, ale i rozšíření nákupů na 75 miliard eur měsíčně. ECB signalizovala další podpůrné kroky již na listopadovém zasedání a pak tato očekávání dál posilovala, což trhy navnadilo na mnohem důraznější opatření.

„Draghi toho zjevně hodně slíbil a málo udělal,“ komentoval to agentuře AP Ben Brettell z makléřské firmy Hargreaves Lansdown. Akcie na evropských burzách ztrácejí zhruba dvě procenta. Výnosy desetiletých vládních dluhopisů, které představují dlouhodobé úrokové sazby, stouply v průměru o 0,2 procentního bodu. Rostly také sazby na peněžním trhu.

Draghi uvedl, že ECB měsíční nákupy dluhopisů nezvýšila proto, že prodloužení programu a reinvestice splátek považuje zatím za dostatečné opatření. Uvedl ale, že „program nákupů aktiv je flexibilní“ a „může být vždy upraven“.

Trhy tak opatření vyhodnotily jako málo důrazné. Nejlépe to bylo vidět na eurodolaru, který se po zveřejnění rozhodnutí vyšplhal až na měsíční maximum na 1,0894 EURUSD. Aktuálně euro malou část svých zisků umazalo a obchoduje se na 1,0851 dolaru za euro.

Akce ECB se projevila na české koruně. Ta na páru s eurem výrazně oslabila až na 27,068 EURCZK. V případě dolaru naopak posílila, díky čemuž prorazila hranici 25 korun za dolar. Aktuálně se pár obchoduje na 24,94 USDCZK.

Co se týče dalších dat, v rámci Evropy byl zveřejněn index nákupních manažerů PMI ve službách. Ukazatel skončil v případě eurozóny na 54,2 bodech oproti říjnovým 53,9. Tento výsledek podporuje naději možného ekonomického zrychlení ve čtvrtém čtvrtletí. Ve Spojených státech pak byly reportovány průmyslové objednávky, které v listopadu vzrostly o 1,5 %. Dále pak byl uveden index ISM reflektující aktivitu v americké ekonomice mimo výrobu, který minulý měsíc klesl na 55,9 bodů oproti předchozím 59,14.

Růst podnikatelské aktivity v eurozóně v listopadu zrychlil

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem 

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter