RoklenFx: ECB bez překvapení. „Vše“ zůstává a euro padá

Čtvrtek se nesl ve znamení zasedání Evropské centrální banky, která nakonec splnila veškerá očekávání. Vše – od sazeb, až po objem skupovaných aktiv o objemu 80 mld. euro měsíčně – zůstalo beze změny.

Šéf ECB Draghi zopakoval, že banka bude v programu QE pokračovat až do března 2017, případně i dále, bude-li to potřeba. Stejně tak zůstává ve hře fakt, že je vedení měnové autority připraveno použít veškeré dostupné nástroje, pokud si to bude stav evropské ekonomiky vyžadovat.

V návaznosti na to euro oslabilo. Ze svých počátečních hodnot na 1,118 EURUSD po tiskové konferenci kleslo, a to až na aktuálních 1,116 EURUSD. Eurokoruna pak klesla na 27,024 EURCZK. Dolarkoruna se pak vyvíjela pod taktovkou sílícího dolaru, a to až na 24,20 USDCZK.

Co se týče dalších fundamentů, dopoledne byl reportován index cen výrobců eurozóny. Ten v dubnu meziměsíčně spadl o -0,3 %, meziročně pak o -4,4 %. Ve Spojených státech byla zveřejněna týdenní změna nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti, která skončila mírným poklesem na 267 tisíc.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem 

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter