RoklenFx: ECB dnes nepřekvapila, je ale připravena zasáhnout

Eurokoruna byla dnes opět klidná a skálopevně se po celý den držela úrovně 27,02 EURCZK. Dolarkoruna se nyní nachází o něco výše na 24,55 USDCZK. Co se týče nejobchodovanějšího měnového páru, tedy eurodolaru, tak ten se po zasedání Evropské centrální banky pohybuje na mírně nižších úrovních, než tomu bylo ráno, aktuálně 1,1000 EURUSD.

Dnešní kalendář událostí byl z pohledu České republiky prázdný. Hlavní událostí dne ale bylo zasedání Evropské centrální banky, která dle očekávání s úrokovými sazbami nepohnula. Hlavní úroková sazba tudíž zůstala na nule a depozitní sazba na -0,4 %. Změny nedoznal ani program nákupu aktiv, jehož měsíční objem setrval na 80 miliard eur.

Finanční trhy v eurozóně podle nejvyššího představitele ECB Maria Draghiho překonaly prudký vzestup volatility a nejistoty po britském referendu o brexitu s povzbuzující odolností. ECB ale podle něj bude hospodářské i politické nejistoty monitorovat velmi úzce a o případné změně své politiky rozhodne v příštích měsících na základě více informací. Draghi doplnil, že inflace začne podle něj oživovat později v roce 2016 a dále se bude zvyšovat v letech 2017 a 2018.

Draghi ŽIVĚ: Zdůrazňuji připravenost a ochotu ECB jednat

Na adresu špatných úvěrů (nonperforming loans) – napětí na trzích kolem zejména italských bank – Draghi řekl, že jde o komplexní problém, kterému se ECB musí věnovat. Draghi ale akcentoval, že podmínky na zápůjčním trhu se díky opatřením ECB, působícím již od června roku 2014, významně zlepšily a průzkum za druhou čtvrtinu roku 2016 mezi bankami ukazuje také další zlepšení u úvěrů podnikům i domácnostem.

Euro v reakci na nečinnost ECB sice posílilo k 1,105 EURUSD, ale později přišla pozitivní data ze zámoří týkající se nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti, kterých bylo k červenci pouze 253 tisíc oproti očekávaným 265 tisícům. Současně s tím klesly i pokračující žádosti na 2 128 tisíc oproti očekávaným 2 137 tisícům. Tato pozitivní data z USA dodala dolaru opět sílu a ten posílil k úrovni 1,101 dolaru za euro.

Co čekat zítra?

Zítra nás z tuzemské ekonomiky opět nic nečeká. Co se týče dění v zahraničí, tak tam se během dopoledne postupně dočkáme Markit PMI indexů aktivity v průmyslu a ve službách, a to z Francie, Německa i celé eurozóny. V případě průmyslu trh počítá s hodnotami u Francie 48,0, Německa 53,4 a eurozóny 52,0. U služeb by indexy měly dosáhnout v případě Franice 49,5, Německa 53,2 a eurozóny 52,3 bodů.

Markit PMI indexu aktivity v průmyslu se dočkáme také v případě Spojených států amerických, kde minulá hodnota činila 51,3 bodů.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter