RoklenFx: ECB ujišťuje o růstu úrokových sazeb i přes výhled recese

Klíčové body

  • Prezidentka ECB ujistila Evropský parlament o budoucím růstu úrokových sazeb a návratu inflace na střednědobý cíl.
  • Protesty v Číně vyvolaly smíšené reakce na devizových trzích. Posílil japonský jen a švýcarský frank.
  • Naopak krátkodobě oslabil dolar proti euru, což bylo vzhledem k roli bezpečného přístavu zvláštní. Většinu ztrát ale dolar umazal.
ECB, zdroj: Unsplash

Prezidentka Evropské centrální banky Christine Lagarde informovala ve svém projevu Evropský parlament, že úrokové sazby i přes zpomalení ekonomiky dále porostou. Nepřekvapivě za to může vysoká inflace v eurozóně. Ekonomický propad, prognózovaný pro příští rok, bude tažen především vysokou mírou nejistoty, ochlazením globální poptávky a horší finanční situací firem a domácností. Přesto je ECB odhodlána využít nástroje měnové politiky pro snížení inflace zpět ke střednědobému cíli. Komunikace prezidentky ECB je v současné době klíčová.

Spolu se zhoršujícím se výhledem pro evropskou ekonomiku přichází řada spekulací. Týkají se především toho, zda centrální banka pro zkrocení inflace přistoupí k dostatečnému utažení měnové politiky. Zvlášť když je zřejmé, že růst úrokových sazeb přinese další tlak na zpomalení ekonomiky. Dopady budou navíc různé v jednotlivých zemích eurozóny. Stejně tak je v jednotlivých státech různá optimální výše úrokových sazeb. Budoucí směřování měnové politiky eurozóny je proto do značné míry politickou otázkou.

Už nyní se v ECB ozývají hlasy volající po zpomalení tempa navyšování úrokových sazeb. Jde hlavně o reprezentanty zemí eurozóny s nižší mírou inflace. Ale platí to i naopak. Dávají o sobě vědět i monetární jestřábi, podle nichž ECB nemá ve stínu současné inflace prostor pro zpomalení tempa úrokové normalizace. Naopak zásadně slábnou hlasy, které opakovaly, že vlna inflace je pouze přechodná a nákladová, a tedy není třeba svižného navyšování úrokových sazeb.

Lagarde zjevně počítá s několika cykly navyšování úrokových sazeb. Cílovou úroveň ale neurčila a dodala, že rychlost úrokové normalizace bude podložena pečlivým vyhodnocením nejnovějších dat. Prezidentka ECB slíbila, že zvýší sazby na takovou úroveň, která zajistí návrat inflace k jejímu střednědobému cíli. Tento slib se ale dá vyložit různými způsoby. Může to značit svižné navyšování sazeb za účelem urychleného tlumení rostoucích cen. Spíše ale půjde o zpomalování inflace na delším časovém horizontu, které nebude vyžadovat zvýšení sazeb na úroveň například České republiky nebo Polska.

Euro se začátkem týdne pohybuje takzvaně doprava, drží se okolo hodnot 24,30 koruny za euro. Zajímavější situace byla na měnovém páru EURUSD. Dolar během pondělí proti euru krátkodobě oslabil na nejslabší hodnoty za několik měsíců. Přitom vlivem pokračování nepokojů v Číně řada obchodníků očekávala jeho posílení z pozice bezpečného přístavu. Dolar ale větší část svých ztrát proti euru během pondělního odpoledne umazal. Na situaci v Číně naopak zareagoval švýcarský frank a japonský jen, které jako bezpečné přístavy posilovaly. Nepřekvapivě oslabil čínský juan a australský dolar.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0463 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 106,24 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0365 do 1,0561 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,35 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 23,27 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,31 až 24,39 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 23,07 do 23,48 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter