RoklenFX: ECB výrazně sráží euro, QE do prosince beze změny

Dnešní den byl na měnových trzích zajímavý. Hlavním fundamentem bylo jednak rozhodnutí o úrokové sazbě Evropské centrální banky, ale především pak následná tisková konference. Na té promluvil guvernér Mario Draghi, aby nastínil pohled měnové autority na současný stav evropské ekonomiky a budoucí podobu prováděné monetární politiky.

Evropská centrální banka nechala po dnešním měnovém jednání své rady základní úrokovou sazbu beze změny na rekordním minimu 0,05 %. Během konference pak Draghi uvedl, že banka bude nadále udržovat měsíční nákup vybraných cenných papírů o hodnotě 60 miliard euro. Program by měl stále trvat minimálně do konce září 2016, přičemž není vyloučeno jeho prodloužení, pokud si to ekonomický stav Evropy bude žádat. Struktura současného stimulu pak bude projednána ale až během příštího zasedání banky, tedy v prosinci letošního roku.

Na základě toto došlo k razantnímu oslabení eura. Na páru s dolarem se z úrovně na 1,134 EURUSD evropská měna propadla na 1,1175 dolaru za euro. Během dalších hodin pak pád pokračoval až na aktuálních 1,114 dolaru za euro, co odpovídá více jak 1,7% pádu.

Česká koruna pak během dne mírně posílila. Z ranních 27,07 EURCZK se posunula na 27,06 koruny za euro. Na páru s dolarem naopak oslabila. Z dopoledních hodnot na 23,95 USDCZK se posunula na 24,29 koruny za dolar.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem 

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter