RoklenFx: ECB zamíchala trhy. Euro jako na houpačce

Páteční den zahajuje česká koruna slabší v pásmu 27,065 až 27,07 EURCZK. V případě dolarkoruny se nacházíme na 24,22 USDCZK. Eurodolar udržel eurové zisky a aktuálně se obchoduje na 1,117 EURUSD.

Klíčovou událostí, jež doslova zamávala devizovými trhy, bylo včerejší zasedání Evropské centrální banky. Nejprve došlo na zveřejnění rozhodnutí o úrokových sazbách. Očekávání ohledně sražení depozitních sazeb na -0,4 % byla potvrzena. Banka ovšem navíc snížila i refinanční sazbu na 0 % z předchozích 0,05 % a rovněž i tu zápůjční, která skončila na 0,25 % oproti předešlým 0,3 %.

Zároveň bylo oznámeno, že ECB navýší měsíční objem nakupovaných aktiv v rámci programu kvantitativního uvolňování z 60 mld. EUR na 80 miliard, přičemž jeho struktura byla rozšířena o korporátní dluhopisy s investičním ratingem evropských nebankovních firem.

Veškerá tato opatření oslabila euro až pod 1,090 EURUSD. K aktuálním hodnotám ho až dostal sám guvernér Draghi, který potvrdil, že ECB nepočítá s tím, že by své sazby snižovala do záporu nekonečně dlouhou dobu.

Co se týče dnešního dne, zveřejněna byl německý index cen spotřebitelů za únor, který skončil meziměsíční nárůstem o 0,4 %, meziročně pak stagnací. Z české ekonomiky nás čeká meziroční změna průměrné reálné měsíční mzdy, kde se čeká nárůst o 3,8 %.

Rozmezí pro eurokorunu by se mělo pohybovat od 27,035 až po 27,075 EURCZK, Dolarkoruna by se mohla pohybovat v pásmu 24,16 až 24,30 USDCZK. U eurodolaru bychom se mohli dočkat pohybu mezi hodnotami 1,109 až 1,123 EURUSD.

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem

Newsletter