Dolar se po včerejším zpevnění proti euru obchoduje pod 1,1500 EURUSD. Zapůsobila situace v Číně. Procyklické měny i měny regionu zůstávají pod výprodejním tlakem. Koruna oslabila nad 24,50 za euro.

RoklenFX: Ekonomika potvrzuje sílu. Eurodolar konsoliduje

Úterý zahajuje koruna na páru s eurem na stálé úrovni 27,02 až 27,03 EURCZK. Je možné, že tato úroveň nebude v dohledné době pokořena, jelikož právě v tomto rozmezí pravděpodobně zasahuje Česká národní banka v rámci intervenčního režimu. Na páru s dolarem se koruna drží včerejších hodnot kolem 24,86 USDCZK.

Pondělí bylo z hlediska dat z české ekonomiky bohaté. Zraky investičního publika směřovaly především k oblasti průmyslu, tak i do stavebnictví a zahraničního obchodu.

Průmyslová produkce v říjnu meziročně vzrostla reálně o 3,8 procenta, po očištění od vlivu počtu pracovních dnů vzrostla o 6,4 procenta. Ve srovnání s předchozím měsícem byla po vyloučení sezónních vlivů vyšší o 1,5 procenta. Hodnota nových zakázek meziročně vzrostla o 6,5 procenta.

Hlavní ekonom finanční skupiny Roklen okomentoval situaci českého průmyslu následovně: „Takřka pětinový meziroční nárůst výroby v segmentu motorových vozidel a zároveň i v segmentu ostatních dopravních prostředků (což jsou např. železniční lokomotivy a vozový park) je zcela ojedinělý. Solidní je opět i meziroční nárůst průmyslových zakázek. Po srpnovém i říjnovém propadu konečně meziročně rostou nejen zahraniční, ale i domácí průmyslové zakázky.“

V rámci stavebnictví se ukázalo, že produkce v říjnu 2015 klesla meziročně reálně o 1,3 procenta. Stavební úřady vydaly meziročně o 3,8 procenta stavebních povolení více a orientační hodnota těchto povolení vzrostla o 29,2 procenta. Meziročně bylo zahájeno o 17,6 procenta bytů více. Dokončeno pak bylo o 16,9 procenta bytů méně.

K tomu Kovanda dodává: „Pokles produkce v inženýrském stavitelství signalizuje, že se již vyčerpává efekt prostředků z evropských fondů. Ty byly letos dočerpávány, například na opravu infrastruktury, což přechodně zvýšilo produkci právě v inženýrském stavitelství. Teprve v příštím roce – po zimě, kdy jsou stavební práce tradičně utlumeny – se ukáže, zda bezkrevný výkon pozemního stavitelství v posledních měsících byl dán přesunutím kapacit z pozemního právě do infrastrukturního stavitelství, nebo zda stavebnictví jako takové stále zůstává „nemocným mužem“ české ekonomiky.“

Bilance zahraničního obchodu v národním pojetí a v běžných cenách skončila v říjnu přebytkem 13,3 miliardy korun, což odpovídá meziročnímu nárůstu o 1,2 miliardy.

„Říjnová čísla celkově potvrzují, že letošek je z hlediska zahraničního obchodu dalším nemírně silným rokem. Přebytek zahraničního obchodu, akumulovaný od ledna do října, je jen nepatrně nižší než přebytek ve stejném období loňského roku. Ten byl přitom z hlediska zahraničního obchodu historicky rekordní. A není stále vyloučeno, že tento rekord letos bude překonán,“ okomentoval situaci Kovanda.

Co se týče dneška, bude reportována míra nezaměstnanosti za listopad. Analytický tým Roklen očekává, že nedojde na žádnou změnu a sledovaný ukazatel se udrží na aktuálních 5,9 %. Jako další bude zveřejněna velikost devizových rezerv ČNB.

Rozmezí pro eurokorunu zůstane pravděpodobně stále na 27,02 až 27,03 EURCZK. V případě dolarkoruny se budeme pravděpodobně pohybovat od 24,80 až 24,95 USDCZK.

Eurodolar se včera posouval pod vahou sílícího dolaru, který stále profituje z pátečních dat z amerického trhu práce. Ta ukázala, že tamní ekonomika v listopadu vytvořila asi 211 tisíc nových pracovních míst, což je více, než předpokládali analytici. Aktuálně se pár nachází na 1,086 EURUSD.

Během včerejška byla reportována německá průmyslová produkce, která za říjen stoupla o 0,2 %. I přesto šlo o horší výsledek, než očekávali analytici. Dnes nás pak čeká HDP eurozóny za třetí kvartál tohoto roku, kde však trh neočekává žádnou meziroční změnu produktu. 

Rozmezí pro eurodolar by se tak mělo pohybovat od 1,083 až 1,090 EURUSD.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem 

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter