Dolar dál čerpá z rostoucích výnosů, které podpořila nejen nad očekávání lepší data z trhu práce, tak i schválení fiskálního balíčku o velikosti 1,9 bil. USD v Senátu USA. Americký desetiletý státní dluhopis prolomil hranici 1,6 %. Oslabující euro proti dolaru stahuje měny regionu. Koruna oslabila nad hranici 26,40 za euro.

RoklenFX: Euro aneb „holubice“, která (zatím) daleko nedoletěla

Čtvrtek končí koruna mírným oslabením na 27,026 EURCZK. Stejný scénář je možné pozorovat i u dolarkoruny, kde se česká měna nachází na úrovni 25,10 USDCZK.

V rámci domácí ekonomiky nebyla zveřejněna žádná data. Pozornost se proto soustředí na zítřek, kdy bude reportováno HDP české ekonomiky za třetí čtvrtletí. Meziměsíčně je očekáván růst o 0,1 %, meziročně pak o 4,2 %.

Dnešní den byl mnohem zajímavější na eurodolaru. V odpoledních hodinách promluvil v Evropském parlamentu šéf ECB Mario Draghi. Ve svém proslovu prohlásil, že rizika pro vývoj evropské ekonomiky směrem dolů jsou jasně patrná a že i přesto, že je v eurozóně pozorována postupná ekonomická obnova, dynamika růstu inflace je stále oslabená.

Tento fakt tak z dnešní perspektivy naznačuje, že „normalizace“ růstu inflace by mohla zabrat o něco déle, než vedení banky původně očekávalo. Na základě toho Draghi zopakoval, že bude-li finanční stabilita ohrožena, banka se nebude zdráhat použít cokoliv, co by ji opět obnovilo.

Evropská měna na tato slova zareagovala okamžitým oslabením pod hranici 1,070 EURUSD. Dozvuk „holubičího“ projevu však nevydržel a euro se opět vyšplhalo až na 1,077 dolaru za euro.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem 

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter