Jestřábí výhled sazeb Fedu zvýšil střední a delší konec americké výnosové křivky. Vzrostly zejména reálné tržní sazby. Dolar v návaznosti na to posílil na dvouměsíční maxima. Během dne očekávejme dozvuky Fedu s rizikem pro rizikové měny. Koruna oslabila k 25,50 za euro, vzhledem k výhledu sazeb ČNB předpokládáme omezený prostor pro další oslabení.

RoklenFX: Euro drží zisky. Pomohla data i centrální bankéř

Úterý začíná koruna jako již dlouhodobě z úrovně na 27,09 až 27,10 EURCZK. V případě dolaru pak od 24,57 USDCZK, kam se posunula po mírném pondělním oslabení.

Během včerejšího dne byla z české ekonomiky zveřejněna aktivita průmyslu měřená indexem nákupních manažerů PMI. Indikátor za říjen zaznamenal pokles na 54 bodů při očekávání na 54,9. Česká koruna však na horší výsledek nijak výrazně nereagovala. Hlavním kurzotvorným fundamentem stále zůstává čtvrteční zasedání rady ČNB.

Dnešní den nás nečekají žádná data. Kurz korunu vůči euru by se mohl pohybovat v rozmezí od 27,095 až 27,115 EURCZK. Na páru s dolarem pak od 24,52 až 24,60 USDCZK.

Eurodolar po včerejším lehkém posílení startuje z 1,102 EURUSD. Hlavním tahounem eurových zisků bylo vyjádření šéfa rakouské centrální banky Ewalda Nowotneho. Ten uvedl, že je správné, že ECB uvažuje o zvýšení nákupu dluhopisů, aby podpořila inflaci. I přesto by ale tento krok měla velmi pečlivě zvážit. Závěrem pak dodal, že o další možné změně evropské měnové politiky se zatím pouze jednalo, nikoliv rozhodlo. Nowotny sám by se spíše stavěl pro obezřetnější formu této politiky.

Během včerejška byl zveřejněn index nákupních manažerů eurozóny, který dosáhl mírného zvýšení z 52 bodů až na 52,3. Stejný ukazatel pro Německo pak naopak mírně klesl z 52,3 bodů na 52,1. V případě Spojených států by zaznamenán růst PMI z 53,1 až na 54,1 bodů. V USA byla navíc reportována i aktivita amerického průmyslu měřená indexem ISM. Ten za říjen klesl na hranu oživení z 50,2 bodů na 50,1.

V rámci eurozóny by dnes měl ve Frankfurtu v 19:00 vystoupit guvernér ECB Mario Draghi. Experti od něj čekají slova, jež se pravděpodobně ponesou v holubičím tónu. V USA budou zveřejněny objednávky zboží dlouhodobé spotřeby za září, kde se čeká pokles o -0,9 % oproti předchozím -1,7 %. Bez dopravních prostředků se tento ukazatel před měsícem zastavil na -0,8 %.

Rozmezí pro eurodolar by se dnes mohlo pohybovat od 1,095 až 1,105 EURUSD.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem 

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter