RoklenFx: Euro i koruna silnější. Opět úřadovala ropa a data

Eurokoruna zahajuje dnešní den ve stálých úrovních mezi 27,02 až 27,03 EURCZK. V případě dolarkoruny se po včerejším korunovém posílení nacházíme na 24,78 USDCZK.

Během včerejška byl reportován index PMI průmyslového sektoru za leden. Ukázalo se, že očekáváný pokles na 55,1 bodů byl chybný, jelikož se sledovaný ukazatel zvýšil na 56,9 bodů. Odpoledne byl poté zveřejněn výsledek hospodaření české vlády za první měsíc roku 2016. Rozpočet za tuto dobu skončil v přebytku o velikosti 45,9 miliardy korun, což je v meziročním srovnání nárůst o 17,3 miliardy.

„Příznivý letošní výsledek je z velké části dán nárůstem prostředků z rozpočtu Evropské unie. Inkaso jak DPH, tak spotřební daně meziročně pokleslo,“ okomentoval data hlavní ekonom skupiny Roklen Lukáš Kovanda. „Zatím nelze konstatovat, že se vládě daří zlepšovat daňový výběr. Příznivý stav plnění rozpočtu lze stále, podobně jako loni, vysvětlit čistě na základě vzmáhající se ekonomické aktivity, související s celkovým hospodářským růstem, příp. přechodnými faktory typu čerpání prostředků EU,“ dodal Kovanda.

Dnes nás z české ekonomiky nečekají žádná data. Rozmezí pro eurokorunu by se mělo držet od 27,02 až po 27,03 EURCZK. Dolarkoruna by se pak měla pohybovat od 24,70 až 24,86 USDCZK.

V rámci zahraničních trhů jsme byli svědky zpevnění eura, které si na páru s dolarem připsalo zisky až k současné úrovni na 1,090 EURUSD. Za poklesem stál především propad na ropě, jenž s sebou stáhl i americké akcie. Investoři se rovněž po slabších statistických údajích z USA a dalším uvolnění měnové politiky v Japonsku obávají, že americká centrální banka nebude schopna zvýšit v letošním roce úrokové sazby tak rychle, jak se dosud čekalo.

Během včerejška byl reportován index PMI výrobního sektoru Německa, který skončil na lepších 52,3 bodech, dála pak ten samý ukazatel pro eurozónu, kde bylo pozorováno zpomalení na 52,3 bodů. Ve Spojených státech byl zaznamenán propad na 52,4 bodů. Horší byl i index ISM amerického průmyslu, jenž skončil na 48,2 bodech při očekávání na 48,4.

Zveřejněny byly dále osobní výdaje a příjmy Američanů za prosinec. První sledovaný indikátor zaznamenal meziměsíční stagnaci, druhý pak mírný nárůst o +0,3 %. Důležitý je i deflátor spotřeby, podle kterého se Fed řídí v rámci určování spotřebitelské inflace. Meziměsíčně se ukazatel v prosinci snížil o -0,1 %, meziročně pak vzrostl o 0,6 %. Jeho jádrová verze meziměsíčně stagnovala, meziročně si připsala +1,4 %, což je v souladu s očekávání.

Dnes nás čeká například německá nezaměstnanost za leden, kde se očekává setrvání na 6,3 %. Stejný ukazatel bude zveřejněn i pro eurozónu. Predikce je nastavena 10,5 %. Za zmínku stojí i index cen výrobců regionu, který by meziročně mel klesnout o -2,8 %.

Eurodolar by se měl držet v rozmezí 1,085 až 1,095 EURUSD.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem 

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter