RoklenFx: Euro jak na houpačce. Úřadoval Draghi

Dnešní den se nesl ve znamení ECB, která s sebou přinesla velkou eurovou houpačku. Ještě během tiskové konference euro na páru s dolarem zpevnilo až k 1,138 EURUSD. Poté však devizová dvojice nabrala opačný směr a propadla se na 1,128 dolaru za euro. Dolarkoruna se propadla pod 23,8 USDCZK, ovšem později poskočila na 23,93 koruny za dolar. Eurokoruna se pak držela u horní hranice pásma 27,02 až 27,025 EURCZK.

Hlavní událostí dne bylo tedy zasedání Evropské centrální banky. Ta nejprve oznámila zachování stávajících úrovní hlavních úrokových sazeb, stejně tak i podoby programu kvantitativního uvolňování. Banka bude i nadále měsíčně skupovat aktiva o objemu 80 miliard euro, což by mělo trvat, prozatím, do března 2017, ovšem v případě potřeby i déle.

 Jedinou „novinkou“ byla specifikace rozšíření struktury nakupovaných aktiv. Od června se do skupiny dluhových instrumentů totiž dostanou i korporátní dluhopisy evropských nebankovních subjektů s minimálním ratingem BBB-.

Jako další z Evropy přišel dubnový index spotřebitelské důvěry, který se podle očekávání propadl na -9,3 bodů. Ze Spojených států jsme se dočkali Philadelphského Fed indexu, který se propadl až na -1,6 bodů při očekávání na 9 bodech. Následoval Chicago Fed index národní aktivity, který rovněž spadl na -0,44 bodů. Výčet pak uzavírá předstihový indikátor. Ten za březen vzrostl na +0,2 % z předchozích -0,1 %.

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem

Newsletter