RoklenFX: Euro, koruna i dolar aneb čekání na čtvrteční ECB

Začátek nového týdne je poměrně klidný. Koruna se drží svých pátečních hodnot, což odpovídá úrovni na 27,08 – 27,09 EURCZK.

Po pátečním indexu spotřebitelských cen by dnešní den pro českou měnu měl být poměrně klidný. Nejsou očekávána žádná významná data, která by měla mít příslušný kurzotvorný charakter. Koruna by se na páru s eurem měla během dneška pohybovat v rozmezí 27,075 – 27,105 EURCZK. Na páru s dolarem pak 23,75-27,95 USDCZK.

Americký dolar si po „houpačce“ z minulého týdne rovněž drží své poslední hodnoty. Dnešní ráno startuje z  1,137 EURUSD, kam posílil poté, co se ukázalo, že index spotřebitelských cen na meziměsíční bázi sice splnil očekávání, avšak na té meziroční stagnoval. To bylo vyhodnoceno jako pozitivní zpráva a dolar se tak posunul na aktuální hodnoty.

V pondělí pak na dolaru rovněž nečekáme žádná významná data.  Výhledově by mohlo být zajímavé sledovat jakékoliv projevy členů vedení Federálního rezervního systému. Blíží se totiž 27. říjen, kdy bude zasedat měnový výbor. Ten by během dvoudenního jednání měl rozhodnout o podobě amerických úrokových sazeb. Většina expertů však čeká, že první krok navýšení bude opět odložen, a to minimálně na prosinec 2015.

Stejně tak by kartami, a to nejen vzhledem k dolaru, mohl zamíchat čtvrtek, kdy proběhne rozhodnutí o úrokové sazbě Evropské centrální banky, na což pak naváže tisková konference. Již dlouho se spekuluje, že vedení ECB by vinou neuspokojivých dat z evropské ekonomiky (především jde o tempo růstu cenové hladiny) mohlo přistoupit k uvolnění měnové politiky. Mohlo by tak dojít na další zintenzivnění prováděného programu kvantitativního uvolňování.

Dolar by se během dnešního dne měl pohybovat v rozmezí 1,1355-1395 dolaru za euro.

Newsletter