RoklenFX: Euro maže ztráty, cítí to koruna i dolar

Úterý zahajuje koruna po včerejším mírném oslabení na 27,03 EURUSD. Na páru s dolarem česká měna zahajuje oproti včerejšímu večeru rovněž lehce slabší, což odpovídá 25,14 USDCZK.

Včera byl zveřejněn růst spotřebitelských cen měřený indexem CPI. Ukázalo se, že ceny za říjen meziměsíčně stagnovaly, zatímco meziročně poklesly na 0,2 % oproti předchozím +0,4 %. Zároveň byla reportována míra nezaměstnanosti za tentýž měsíc, která dosáhla lepší úrovně 5,9 % oproti minulým 6 %.

V podvečerních hodinách byl pak zveřejněn blog guvernéra ČNB Miroslava Singera, ve kterém bylo potvrzeno, že konec intervencí na eurokoruně může nastat na přelomu 2016 a 2017. Pravděpodobnost, že by banka ukončila režim v létě nebo na začátku podzimu příštího roku, je podle Singera mizivá.

Dnešní den nás nečekají žádná kurzotvorná data. Rozmezí pro eurokorunu by se tak mohlo pohybovat od 27,015 až 27,030 koruny za euro. V případě dolaru je možný range od 25,100 až 25,220 USDCZK.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem 

Eurodolar úterý startuje po včerejším posílení eura na 1,075 EURUSD. Na devizovém trhu dolar v pondělí mírně oslabil vůči koši ostatních předních měn poté, co v pátek výrazně stoupl díky překvapivě příznivým údajům z amerického trhu práce. Euro v závěru pondělního obchodování vykazovalo vůči dolaru nárůst o 0,2 procenta na 1,0759 USD. Evropská měna tak v závěru pondělního obchodování smazalo předchozí ztrátu, za kterou stála zpráva signalizující snížení depozitní úrokové sazby Evropské centrální banky.

Čtyři členové bankovní rady v pondělí agentuře Reuters sdělili, že nynější diskuse v rámci instituce se už zaměřují na to, jakým tempem snížit depozitní sazbu, za niž banky ukládají své krátkodobé přebytky u ECB. Loni v září banka tuto sazbu snížila na -0,2 %.

Dnes budou zveřejněn americký cenový index importu, kde se čeká meziměsíční pokles o 0,3 % při minulých -0,1 %. Dále pak úroveň velkoobchodních zásob za září, kde se konsensus zastavil na růstu o 0,1 %.

Úrovně pro eurodolar by se v úterý mohly pohybovat od 1,071 až 1,078 EURUSD.

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter