RoklenFx: Euro padá pod vahou ECB. Dolar opět při chuti

I přesto, že začátek nového týdne vypadal především z hlediska dat poměrně nudně, opak byl pravdou. Hlavním motorem pohybu bylo vystoupení šéfa ECB Maria Draghiho před výborem pro hospodářské a měnové záležitosti Evropského parlamentu. Dle jeho slov je Evropská centrální banka připravena v březnu uvolnit svou měnovou politiku, pokud výkyvy na finančním trhu nebo dopady nízkých cen energií sníží inflační očekávání. 

V návaznosti na toto vyjádření euro silně oslabilo, a to jak na páru s dolarem, tak i korunou. Eurokoruna se tak dostala zpět do pásma 27,02 až 27,03 EURCZK. Eurodolar se posunul na 1,114 EURUSD. Co se týče dolarkouny, pozorovali jsme bezmála procentní posílení americké měny až na 24,23 USDCZK.

V rámci české ekonomiky byl v dopoledních hodinách reportován běžný účet platební bilance za rok 2015. Ukázalo se, že podle předběžných údajů skončil účet v rekordním přebytku o velikosti 74,8 miliardy korun. 

„Velkou měrou se na celkovém výsledku podílela v jednotlivých měsících loňského roku bilance obchodu se zbožím a službami. Z toho plyne, že tlaky na posílení koruny, jimž musela Česká národní banka v druhé polovině roku 2015 čelit v rámci svého intervenčního režimu, mají z podstatné části svůj původ v tuzemské reálné ekonomice,“ okomentoval situaci hlavní ekonom finanční skupiny Roklen Lukáš Kovanda.

Co se týče dalších dat, během zítřka nás čeká předběžný odhad českého HDP za 4. kvartál. Meziroční odhad pracuje s růstem 4,5 %, mezikvartální pak o velikosti +0,4 %.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem 

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter