RoklenFX: Euro padlo nejníž od dubna, dolar drží sentiment

Pondělní den byl z hlediska měnových trhů poměrně klidný. Česká koruna se na páru s eurem stále drží na stabilní úrovni 27,03 EURCZK, na páru s dolarem si pak připsala mírné oslabení odpovídající hodnotě 25,58 USDCZK.

Během dnešního rána byla zveřejněna data z trhu práce. Za říjen se obecná míra nezaměstnanosti zastavila na 4,8 %, což odpovídá meziročnímu snížení o 1,1 procentního bodu. I přesto, že šlo o zlepšení, kurz koruny na tato data nereagoval výraznějším výkyvem.

V případě eurodolaru se udržel sentiment minulého týdne. Americký dolar posílil o více jak 0,2 %, což odpovídá úrovni na 1,0568 EURUSD. Pát si dnes sáhl až na úroveň 1,0564 dolaru za euro, což je nejnižší hodnota od letošního dubna.

Z hlediska dat byl dnešní den poměrně chudý. Za zmínku stojí údaje o německé inflaci za listopad. Ta si prošla meziročním nárůstem o 0,3 % po říjnovém zvýšení o 0,2 % a dostala se tak na nejvyšší úroveň za posledního půl roku. Cenové tlaky v největší ekonomice eurozóny nicméně nadále zůstávají velmi slabé. Cílem Evropské centrální banky je, aby se meziroční růst spotřebitelských cen pohyboval těsně pod dvěma procenty, upozornila agentura Reuters.

Německá inflace v listopadu stoupla na 0,3 procenta

V rámci Spojených států byl reportován chicagský index nákupních manažerů, který skončil na 48,7 bodech, což je v porovnání s očekáváním na 54 bodech znatelně horší výsledek. Dále pak byly zveřejněny rozjednané prodeje domů, které v říjnu vzrostly o pouhé 0,2 %.

Obchodování na devizových trzích se tento týden ponese především v duchu očekávání ohledně akce ECB. Právě u té se čeká, že by vzhledem k ekonomické situaci starého kontinentu měla přistoupit k dalšímu uvolnění své měnové politiky. Jak se banka zachová se dozvíme ve čtvrtek v odpoledních hodinách.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem 

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter