Dolar dnes ráno umazává část zisků nabraných po včerejším zasedání Fedu. Proti euru se obchoduje zpět nad hranicí 1,1700 EURUSD. Včerejší posílení dolaru posunulo korunu zpět k 25,40 za euro. Dnes ráno kurz nabírá zisky směrem pod tuto hranici.

RoklenFx: Euro před ECB na 1,119 EURUSD. Co řekne Draghi?

Eurokoruna zahajuje čtvrtek na 27,03 EURCZK. Dolarkoruna se aktuálně nachází na 24,14 USDCZK.

Z české ekonomiky byl včera zveřejněn index PMI sektoru průmyslu, které poklesl na 53,3 bodů z předchozích 53,6 bodů. Očekáváno bylo 54,2 bodů. Šlo o celkem čtvrtý pokles sledovaného indikátoru v řadě a rovněž o nejhorší výsledek od července 2013.

Na horším výsledku se podepsala především nasycenost domácích i zahraničních odbytišť, stejně tak i pomalejší růst globální ekonomiky.

Dnes nás nečekají žádná česká data. Eurokoruna by se měla držet od 27,02 až 27,045 EURCZK. Dolarkoruna pak od 24,07 až 24,20 USDCZK.

Eurodolar zahajuje po včerejším oslabení americké měny na 1,119 EURUSD.

V rámci zahraničí jsme se včera dočkali indexu PMI průmyslu i v Německu, kde skončil na 52,1 bodech, dále pak v celé eurozóně, v jejímž případě byl evidován výsledek 51,5 bodů. Následovaly Spojené státy. Tam PMI průmyslu skončil na 50,7 bodech. Výčet uzavírá index ISM rovněž z oblasti průmyslu, který vykázal v květnu zlepšení z 50,8 bodů na 51,3.

Večer pak byl zveřejněna tzv. Béžová kniha. V té Fed uvedl, že v téměř všech státech od dubna do poloviny května pozorován mírný ekonomický růst. I tak se však našly určité „brzdy“, jako  například o něco nižší výdaje spotřebitelů, stejně tak i problémy v energetice a zpracovatelském průmyslu.

Inflační tlaky rovněž mírně rostly ve většině sledovaných distriktů, což je pozitivní zpráva z hlediska dosažení 2% inflačního cíle. Na trhu práce pak byl pozorován umírněný růst mezd (především u profesně méně náročných oborů), který se promítá v rostoucích nákladech společností. Co se týče tvorby pracovních míst, i ta byla velice pozvolná.

Pro dnešek bude klíčové zasedání Evropské centrální banky. Nejprve bude zveřejněno rozhodnutí o hlavních úrokových sazbách. Poté bude následovat projev šéfa banky Maria Draghiho, který zhodnotí dopady dosavadní měnové politiky.  V obou případech analytici nečekají, že by mělo dojít na jakoukoliv změnu oproti současnosti.

Eurodolar by se tak mohl pohybovat v rozmezí od 1,113 až 1,126 EURUSD.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem 

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter