RoklenFX: Euro se z pařížského masakru „oklepalo“, koruna slabší

Začátek nového týdne se pro korunu nesl ve znamení ztrát. Na páru s eurem česká měna mírně oslabila až na 27,04 EURCZK. Na páru s dolarem bylo oslabení mnohem výraznější a dosáhlo více jak půl procenta, čemuž odpovídá hodnota na 25,229 USDCZK.

Ráno byly ve světle dozvuků útoků v Paříži reportovány ceny tuzemských průmyslových výrobců. Ty za říjen dosáhly meziměsíčního poklesu o velikosti 0,2 %, meziročně pak -3,9 % při očekávání na -3,7 %.

Eurodolar zahájil týden propadem, jenž vznikl právě v souvislosti s pařížským masakrem. Prvotní ztráty evropské měny však byly během dne částečně umazány, aby nakonec eurodolar zakončil na 1,0723 EURUSD.

Z reportovaných dat je možné zmínit spotřebitelské ceny v eurozóně, které v říjnu vzrostly meziročně o 0,1 %, zatímco v září ve stejném rozsahu klesly. K růstu cen nejvíce přispěly vyšší ceny zeleniny a ovoce a ceny v restauracích a kavárnách. Naopak ceny pohonných hmot, topného oleje a plynu nadále tlačí inflaci směrem dolů. Bez zahrnutí cen energií inflace činila 1,2 %.

Spotřebitelské ceny v eurozóně v říjnu vzrostly, v EU stagnovaly

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem 

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

 

Newsletter