RoklenFx: Euro si zisky neudrželo. Zítra zasedá ECB

Česká koruna během dnešního dne na obou hlavních párech oslabila. V případě eurokoruny jsme byli svědky proražení horní hranice pásma 27,02 až 27,03 EURCZK, které vyústilo v atakování úrovně na 27,04 koruny za euro. V případě dolarkoruny jsme pozorovali posílení americké měny až na současných 24,79 USDCZK.

Z české ekonomiky během dneška nepřišla žádná data. Za zmínku však stojí rozhovor prezidenta Zemana pro Hospodářské noviny, ve kterém sdělil, že v čele České národní banky stane letos v červenci Jiří Rusnok. Bude tomu tak i přesto, že bývalý premiér úřednické vlády nehodlá poslušně dělat přesně to, co Zeman žádá. Prezident dále řekl, že považuje za užitečné, aby v bankovní radě ČNB existovala rovnováha mezi stoupenci a odpůrci eura.“ V současnosti v radě převažují především odpůrci evropské měny.

Na eurodolaru došlo na postupné umazávání eurových zisků z ranních 1,095 EURUSD až na aktuálních 1,090 dolaru za euro.

Z dat jsme se dočkali největší sklizně z americké ekonomiky. Klíčová byla čísla ohledně prosincové úrovně inflace. Index cen spotřebitelů ukázal meziměsíční propad o 0,1 %, meziročně se pak zvýšil o 0,7 % oproti očekávání na +0,8 %. Jádrový index cen spotřebitelů (bez započtení potravin a energií) skončil meziměsíčně na +0,1 %, meziročně pak v souladu s odhady na 2,1 %.

V dohledné době by děním na devizových trzích mohlo nejvíce zahýbat zítřejší zasedání Evropské centrální banky. Vyjma rozhodnutí o hlavní úrokové sazbě bude klíčová tisková konference, kde prezident banky Mario Draghi představí své zhodnocení stavu evropské ekonomiky a na základě toho (ne)oznámí možné změny aktuálně prováděného programu kvantitativního uvolňování.

Spekuluje se o tom, že propad evropských trhů společně se stále skomírající úrovní evropské inflace, která bude pravděpodobně ještě více zasažena propadem na ropě, by mohlo přinést ještě další uvolnění již tak dost uvolněné politiky ECB.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem 

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter