RoklenFx: Euro vstoupilo do nového roku levou nohou

Druhý obchodní den roku 2016 začíná. Zatímco na akciových trzích jsme byli svědky masivního výprodeje, na těch devizových byla situace relativně klidnější. Česká koruna zůstává i nadále pevně „zasazena“ v rozmezí 27,02 až 27,03 EURCZK. V případě dolaru si prošla oslabením až na aktuálních 24,99 USDCZK.

Pondělí bylo na česká data poměrně bohaté. Jako první byl zveřejněn index PMI reflektující podmínky ve zpracovatelském průmyslu. Ukázalo se, že za prosinec index stoupl z listopadových 54,2 bodů na 55,6. Dlouhodobý průměr sledovaného ukazatele se pak pohybuje na 52,9 bodech. Zveřejněná data tak jasně potvrdila sílu a dobrý fundamentální základ české ekonomiky.

Čína po pádu trhů intervenuje a sváže obchodování

„Růst české zpracovatelské výroby na konci roku 2015 stále zrychloval. Během prosince navíc zrychlila i expanze nových zakázek a rozpracovanost se zvýšila nejvíce za téměř rok. Ceny vstupů se v prosinci v podstatě nezměnily, ovšem účtované ceny vzrostly nejrychleji za půl roku, což svědčí o tom, že by inflace mohla brzy růst rychleji než o 0,1 procenta, jak tomu bylo v listopadu,“ uvedl vedoucí ekonom Trevor Balchin ze společnosti Markit, která zmiňovaný index vytváří.

Dnešní den přinese výsledek hospodaření českého státního rozpočtu za loňský rok. Na základě příznivých údajů z října a listopadu se očekává, že schodek státní kasy by mohl dosáhnout 50 miliard korun, přičemž Ministerstvo financí přepokládalo za rok 2015 celoroční schodek cca 70 miliard korun. Na lepších než očekávaných příjmech se jednoznačně podepsal rychlejší než předpokládaný růst české ekonomiky a příznivá struktura tohoto růstu. Ten se totiž koncentroval do domácí poptávky, která lépe generuje daňové příjmy.

Rozmezí pro eurokorunu by se mělo držet mezi 27,02 až 27,03 EURCZK. V případě dolarkoruny bychom se mohli pohybovat od 24,93 až 25,10 USDCZK.

Konec roku přinesl oživení v českém průmyslu, ukázal průzkum

Euro do nového roku vykročilo levou nohou. I přesto, že si během pondělních ranních hodin připisovala evropská měna zisky, srazila ji data z německé ekonomiky. Ve výsledku se tak euro propadlo o bezmála 0,5 %. Momentálně se obchoduje na 1,081 EURUSD.

Včera byla zveřejněna německá inflace za prosinec. Ukázalo se, že harmonizovaný index cen spotřebitelů meziročně zpomalil na +0,2 %, přičemž očekáváno bylo +0,4 %. Tento výsledek tak zvyšuje pravděpodobnost, že níže skončí i prosincové inflační číslo za celou eurozónu, které bude zveřejněno dnes. Očekává se, že předběžný odhad dosáhne meziročně +0,4 %.

Pokud by toto číslo bylo opravdu horší než predikce, mohly by se objevit další spekulace o tom, že Evropská centrální banka bude muset opět uvolnit svou, už tak dost volnou, měnovou politiku. Mnozí analytici sázejí na to, že tento krok by mohl přijít již během březnového zasedání banky.

Na základě těchto očekávání se dá počítat s tím, že by trend posilujícího dolaru mohl pokračovat. Rozmezí pro eurodolar by se tak mohlo pohybovat od 1,076 až 1,084 EURUSD.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem 

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter