RoklenFx: Eurozóna je v dobré v kondici. Tlak na ECB se zvyšuje

Lednový odhad míry inflace se v eurozóně dostal na 1,8 procenta, což je nové maximum za téměř poslední čtyři roky. Inflace se tak dostala zhruba na úroveň oficiálního cíle Evropské centrální banky (ECB). Společně s výsledky z Německa by tak banka mohla uvažovat o opuštění uvolněné monetární politiky.

Byla zveřejněna i data nezaměstnanosti a HDP eurozóny, která také mírně předčila očekávání. Euro tak v návaznosti na tyto informace, a slábnoucí dolar, posílilo. Během dnešního dne rostlo oproti dolaru až o procento. Vůči dolaru se teď obchoduje na 1,081 EURUSD.

Ze Spojených států dnes přišla data o spotřebitelské důvěře. Ta se oproti prosinci snížila a v současnosti je na hodnotě 111,8 (očekávání bylo 112,8).

Eurodolar by se tak měl držet v pásmu mezi 1,059 – 1,082 EURUSD.

Jednou z mála zpráv z české ekonomiky bylo oznámení o stavu dluhů domácností a firem. Dluhy českých domácností loni stouply o necelých 96 miliard korun. Firmy na konci prosince dlužily bankám přes 1,192 bilionu korun, meziročně zhruba o 94 miliard více. Nejdůležitější událostí bylo jmenování dvou nových členů bankovní rady ČNB. Prezident Zeman dnes jmenoval Oldřicha Dědka a Marka Moru. Současně prohlásil, že je dobré, že v bankovní radě teď bude vyváženější názor na otázku přijetí eura.

Začíná další éra ČNB. Do bankovní rady míří Mora a Dědek

Spotový kurz koruny vůči euru se nadále drží kolem 27,02 EURCZK.

Dolarkoruna se pak obchoduje na 25,01 USDCZK.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter