RoklenFx: Euru nad 1,11 pomohla důvěra firem. Další test koruny?

Vyjádření prezidenta Zemana k přijetí eura a Řecku může oddálit snahy euro-optimistů pro přijetí společné měny ke 100. výročí české koruny v roce 2019, resp. od ledna 2020. Koruna reagovala mírným poklesem a ústupem ze svých letošních maxim a ráno se obchodovala nad 27,05 EURCZK, nyní se ale vrací na silnější úroveň 27,03. Nedostatek domácích makro dat tento týden ponechá korunu ve vleku globálního vývoje a zásahu ČNB.

Výprodeje na komoditách pokračují a situace na čínském akciovém trhu se nadále zhoršuje. To vše zanechává hořkost a obavu z vývoje aktiv na rozvíjejících se trzích. Pro českou korunu jako pro bezpečný přístav je tato situace zatím výhodná. Potvrzení ratingu od agentury S&P je něco, co trh nepřekvapilo. I když koruna těží ze současného stavu, jakákoliv větší bouře na trzích způsobená komoditami resp. Čínou může ČNB pomoci a koruna nakonec vzdá boj o hranici 27,00 korun za euro.

S&P o ČR: Ekonomika odolná, koruna by volný režim zvládla

Právě slabost čínské ekonomiky a výprodeje na komoditách se může stát překážkou pro Fed, resp. první růst sazeb. Zasedání tento týden a středeční možný komentář guvernérky Yellen ke komoditám bude bedlivě sledováno. Možnost odložení zvýšení sazeb z důvodu slabých cen komodit a chabého růstu v Číně oslabuje dolar. Tento týden bude ale bohatý na makro data ze zámoří a z Evropy, spolu se zasedáním Fedu, a tento koktejl bude zvyšovat kolísavost na trhu a dolaru.

Americká měna mezitím oslabuje a drží slabší moment z minulého týdne. Obchodování zahájila nad úrovní 1,10 EURUSD a ztráty navýšila po zveřejnění lepšího než očekávaného indexu Ifo v Německu. Podnikatelská nálada se podle respektovaného ekonomického institutu v červenci odrazila po dvou měsících poklesu k růstu a index vycházející z průzkumu mezi zhruba 7 tisíci německých firem vzrostl o půl bodu na rovných 108. Zlepšení dokresluje také zvýšení obou dílčích indexů Ifo, jak u hodnocení současného vývoje, tak u očekávání pro následujících šest měsíců. Euro posiluje o více než procento a prolomil 1,11 EURUSD. 

Koruna nevzdá boj s ČNB o 27,00 a Fed zvýší sazby?

Newsletter