RoklenFX: EURUSD pod 1,0900. Trh práce potěšil dolarové „býky“

Středa byla z hlediska měnových trhů opět poměrně volatilní. Česká koruna se před zítřejším zasedáním ČNB drží na úrovni 27,07 až 27,08 EURCZK. Na páru s dolarem pak  oslabila. Z ranních hodnot na 24,75 USDCZK se dostala na 24,92 koruny za dolar.

Mnohem zajímavější byl vývoj na páru eurodolar. Pozitivní data posunula měnový pár až na úroveň 1,086 EURUSD. Prolomení hranice 1,09 dolaru za euro bylo dnes pozorováno poprvé od srpna letošního roku.

K posílení americké měny pomohla především data z trhu práce. Šetření agentury ADP ukázalo, že v americké ekonomice bylo v soukromém sektoru vyjma zemědělství za září vytvořeno 182 tisíc nových pracovních míst. Očekáváno bylo 180 tisíc.

Pozitivní výsledek hraje do karet klíčové páteční statistice amerického trhu práce, kdy bude zveřejněna změna zaměstnanosti v soukromém sektoru kromě zemědělství (tzv. Nonfarm Payrolls). Očekávání jsou v tomto případě nastavena na 180 tisíc při předchozích 142 tisících pracovních míst. Lepší než očekávaný výsledek by bezpochyby přispěl k dalšímu posílení dolaru. Trh práce je totiž intenzivně sledovaný Federálním rezervním systémem. Pozitivně laděná data  by tak potvrdila očekávání ohledně možného úrokového navýšení během prosincového zasedání měnovhé výboru Fedu.

Z dalších amerických dat je možné zmínit index ISM mimo oblast zpracovatelského průmyslu, který se za říjen zastavil na 59,1 bodech při očekávání na 56,5. Reportována byla i americká obchodní bilance, která za září skončila schodkem 40,81 miliardy dolarů při očekávání na -41 miliardách.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem 

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter