Výsledky evropských indexů PMI sice vykázaly pokles, zejména u služeb však byl ve většině případů oproti konsensu mírnější. Euro na data reagovalo posílením k 1,2180 EURUSD. Dolarový index smazal část ranních zisků. Obrat, spolu se silnějším eurem, podpořil měny regionu. Koruna se obchoduje kolem 26,10 za euro.

RoklenFx: Evropská inflace pohřbila euro

Euro během dnešního dne výrazně oslabilo. Na páru s dolarem byla prolomena hranice 1,09 EURUSD, aktuálně se pár pohybuje na 1,086 dolaru za euro. V případě eurokoruny jsme naopak pozorovali posílení evropské měny, a to až na 27,06 EURCZK. Dolarkoruna pak během dne vystoupala až na 27,91 USDCZK.

Za propadem eura vůči dolaru stál předběžný meziroční odhad únorové inflace eurozóny měřené indexem cen spotřebitelů. Ukázalo se, že úroveň cen se propadla o -0,2 % při očekávání stagnace. V jádrovém vyjádření, které je klíčové pro ECB, jsme se pak dočkali výsledku na +0,7 %, přičemž konsensus byl +0,9 %. Výsledky prokazatelně horší oproti predikcím tak ještě více podpořily přesvědčení o možné další expanzi měnové politiky Evropské centrální banky.

Co se týče dalších dat, ze Spojených států přišel Chicago index nákupních manažerů, který v únoru klesl na 47,6 bodů při predikci na 52,5. Následovaly rozjednané prodeje domů. Ty v lednu klesly o 2,5 %.

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem 

Newsletter