RoklenFX: Fed nezafungoval. Euro drtí dolar

Čtvrteční den se nesl ve znamení propadu dolaru. Americká měna na páru s eurem odepsala více jak 0,8 %, což odpovídá úrovni 1,0751 EURUSD. „Greenbacku“ se nedařilo ani ve srovnání s českou korunou, která si připsala solidní více jak 0,7% zisky. Dolarkoruna tak končí den na 25,12 USDCZK.

Co se týče dat, je v rámci americké ekonomiky možné zmínit týdenní změnu nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti, která se zastavila na 271 tisících. Zveřejněn byl poté Philadelpský Fed index, jenž za listopad vzrostl na 1,9 bodů při očekávání na -0,8 bodech. Posledním ukazatelem byl tzv. Leading index americké centrální banky. Ten za aktuální měsíc překvapil hodnotou +0,6 % oproti předchozím -0,2 %.

V rámci eurozóny byl zveřejněn zápis z říjnového zasedání ECB. Ukázalo se, že rada banky debatovala o možnostech rozšíření podpůrné měnové politiky, o riziku přetrvání nepřijatelně nízké inflace a dopadu ekonomického útlumu Číny a dalších rozvíjejících se ekonomik na eurozónu.

ECB debatovala v říjnu o rozšíření podpůrné měnové politiky

Členové se podle zápisu shodli, že riziko nedosažení inflačního cíle se dál zvýšilo. Vedení tak dospělo k závěru, že ECB bude muset buď přiznat, že inflační cíl nebude schopna splnit, nebo bude muset přistoupit k dalším krokům. Ty by podle zápisu mohly zahrnovat „širší sadu nástrojů“.

Zápis tak potvrdil očekávání, že evropská měnová autorita by na začátku prosince mohla ještě více uvolnit aktuálně prováděnou měnovou politiku. Spekuluje se, že by mohlo dojít na prodloužení doby trvání programu nákupu vybraných aktiv či na navýšení jeho objemu. Spekulovalo se i o možném prohloubení depozitní sazby banky do většího než současného 0,2% záporu.

Oproti tomu zápis ze zasedání Fedu potvrdil, že podmínky pro navýšení sazeb po téměř deseti letech jsou poměrně příznivé, tudíž by k úrokové „normalizaci“ mohlo dojít během poloviny prosince. Divergence mezi evropskou a americkou měnovou politikou by se tak zvýšila, což by ve výsledku mohlo vést až k dosažení, či dokonce prolomení parity eura a dolaru.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem 

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter