RoklenFx: Fed srazil dolar, ten pouští korunu pod 24,00

Koruna těží z prohlášení amerického Fedu a testuje svá letošní maxima proti dolaru na 24,00 USDCZK. Ranní obchodování přineslo krátkodobé prolomení této hranice a kurz koruny se na krátký moment dotkl 23,955. Proti euru koruna mírně přidává 0,1 % a stále je na dohled hranice 27,00 EURUSD. Pohybuje se tak na svých letošních maximech, ale prostor pro posílení se zdá vyčerpán pro tuto chvíli. Nálada na trhu otestovat sílu ČNB bude minimální a prohlášení viceguvernéra Tomšíka v dnešních HN o pokračujícím odhodlání bránit zakotvení funguje jako připomenutí. Současná úroveň se tak může jevit jako dobrá úroveň pro nákup eur na dovolenou nebo odložených plateb do zahraničí.

Pozornost měnových hráčů se ale soustředila do zámoří a večerní prohlášení Fedu trhy pohnulo. Guvernérka Yellen zklamala dolarové býky a nedodala překvapení ve formě zvýšení sazeb. To samozřejmě očekával jen odvážlivý zlomek trhu, ale z řeči Yellen bylo patrné, že silný dolar nehraje centrální bance do karet. Zmínka guvernérky o výrazném posílení dolaru se mohla pro mnohé ztratit, jelikož se soustředili na jakýkoliv náznak načasování zvýšení sazeb a nové makro predikce. Ostatní prohlášení o potřebě větší viditelnosti, co se týče otočení trendu slabých makro dat z prvního kvartálu a cílů inflace, se zdají jako podružné a omluva za žádnou akci. Fed potvrdil, že někdy letos bude zřejmě zvedat sazby, případně i vícekrát, ale zásadním momentem se zdá být úroveň dolaru a riziko výrazného posílení, pokud by tón konference vyzněl jako příliš jestřábí.

Fed zvedne sazby letos a dvakrát? Euro nad 1,1300

Dolar reaguje oslabením až na 1,1379 EURUSD a pokouší se tak vymanit ze současného uzamknutí v pásmu 1,12 – 1,13. Zda se mu, resp. euru toto podaří, není jasné při vstupu do předvíkendového období, které s sebou nese zvýšenou averzi k riziku – i vzhledem k jednání s Řeckem. Pro hráče na měnovém trhu se tak potvrdila cenová válka a řeč guvernérky potvrzuje, že silný dolar není jíž v oblibě a trhu se bude obtížněji budovat nový moment na posílení v krátkodobém horizontu.

Newsletter