RoklenFx: Fed v obavách. Na fiskál bude potřeba reagovat

Koruna proti euru zahajuje čtvrtek na úrovni 27,02 EURCZK, vůči dolaru pak na úrovni 25,57 USDCZK.

V české ekonomice nebyla včera zveřejněna žádná data, což bude i hudbou dnešního dne. Měnový pár EURCZK by se měl držet v pásmu 27,01 až 27,04, na páru s dolarem pak v pásmu 25,50 – 25,64 USDCZK.

Dolar ve středu oslabil až k 1,048 EURUSD. Čtvrtek začíná na 1,056 za euro.

Z Evropy byla zveřejněna prosincová inflace, která se s hodnotu na + 1,1 % dostala nejvýše od září 2013.

Klíčovou událostí však byla zveřejnění zápisu z posledního zasedání americké centrální banky. Tzv. Fed Minutes potvrdily, že další krok tzv. úrokové normalizace přišel v návaznosti na obavu z agresivní fiskální politiky, se kterou je spojována Trumpova administrativa . I přesto, že je výbor (resp. měl by být) na politice zcela nezávislý, je patrné, že Trumpovo vítězství v rozhodování členů hrálo roli.

Byť nebylo Trumpovo jméno vysloveno explicitně, dokument v rámci shrnutí obsahuje pasáž o „značné nejistotě“ ohledně budoucí podobě fiskální politiky. Stejně tak bylo uvedeno, že urychlené tempo vládních výdajů zvyšuje pravděpodobnost „poněkud intenzivnějšího utahováni měnové politiky, než je očekáváno.“

Čtvrtek bude z hlediska fundamentů poměrně zajímavý. Po druhé hodině zveřejní americký statistický úřad údaje z počtu nových pracovních míst, kde se očekává pokles žádostí o podporu v nezaměstnanosti na 171 tisíc. V 16 hodin pak bude uvedena ekonomická aktivita v nevýrobním sektoru, kde se opět očekávají silná data, a to na úrovni 56.6 %.

Eurodolar by se měl v týdnu pohybovat v pásmu 1,050-1,062 EURUSD.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

 

Newsletter