Poslední dny se nesly ve znamení tlaků na slabší dolar. Střední konec US výnosové křivky dále neroste, naopak pozorujeme propad delších reálných sazeb, např. 10Y TIPS odevzdal 10 bb. Euro se proti dolaru obchoduje nad 1,1900 EURUSD, koruna po včerejší ČNB zpevnila pod 25,40 za euro.

RoklenFX: Fed vydal poměrně jasný signál. Vyšší sazby se blíží

Předposlední den pracovního týdne koruna zahajuje od včerejší úrovně na 27,02 EURCZK. Na páru s dolarem pak mírně posiluje, což odpovídá aktuálním 25,30 USDCZK.

Letargie českého trhu nadále trvá. Po včerejšku bez dat nás čeká opět stejný scénář. Jedinou událostí je pravidelné zasedání rady ČNB, ze kterého však nevzejde žádné měnověpolitické rozhodnutí.

V rámci klidného obchodování by se tak rozmezí pro eurokorunu mohlo pohybovat od 27,02 až 27,038 EURCZK. V případě dolaru pak od 25,25 až 25,35 USDCZK.

V rámci americké ekonomiky jsme se během středy dočkali dat z realitního trhu. Tempo zahajované výstavby obytných realit se proti předešlému měsíci snížilo o 11 % a v ročním přepočtu dosáhlo 1,06 milionu obytných jednotek. Ukazatel počtu nových povolení k výstavbě, který naznačuje budoucí vývoj, stoupl v říjnu o 4,1 % na celoroční tempo 1,15 milionu.

Klíčovou událostí byl zápis z posledního zasedání měnového výboru (FOMC) Federálního rezervního systému. Tzv. Fed Minutes ukázaly, že sentiment pro brzké navýšení amerických sazeb je poměrně pozitivní.

Dle zveřejněných informací je většina členů vedení Fedu nakloněna vyšším sazbám, přičemž podmínek potřebných pro tento krok by mohlo být dosaženo v době příštího zasedání, tedy v polovině prosince. Jedinou „vadou na kráse“ je spekulace ohledně dlouhodobého potenciálu americké ekonomiky, u kterého panuje určitý strach z jeho poklesu. Další obavy vyjádřilo jen pár zástupců vedení, kteří se obávají, že úroková normalizace proběhne až příliš agresivně.

Dolar v návaznosti na tyto informace nejprve lehce posílil, ovšem poté se opět vrátil k úrovni na 1,065 EURUSD. Dnešní den pak zahajuje slabší, a to u 1,069 dolaru za euro.

I přesto, že dokument vyslal poměrně jasný signál hovořící pro zvýšení sazeb v polovině prosince, kdy proběhne další zasedání tzv. FOMC, je potřeba brát v potaz, že rozhodnutí Fedu se bude odvíjet především od kondice amerického hospodářství. Do hry tak mohou ještě vyjma zahraničních vlivů vstoupit i významná data, především ta z trhu práce a úrovně cenové hladiny. 

Dnes bude v rámci americké ekonomiky reportována týdenní změna nových a pokračujících žádostí o podporu nezaměstnanosti. Dále pak Předstihový indikátor centrální banky, kde se za říjen čeká růst o velikosti 0,5 %. V neposlední řadě bude zveřejněn Philadelphský Fed index, u kterého je konsensus za listopad nastaven na -0,8 bodu.

Rozmezí pro eurodolar by se během dne mohlo pohybovat od 1,065 až 1,073 EURUSD.

Newsletter