Komentář Wallera z Fedu podpořil růst amerických výnosů a dolar. Kurz zpevnil pod 1,0800 za euro. Rostoucí evropské i americké výnosy negativem pro měny regionu. Koruna ve ztrátě nad 25,30 za euro.

RoklenFx: Fed zvýšil sazby, ČNB nemusí čekat na ECB

Čtvrtek startuje v dozvucích včerejšího bouřlivého dne. Kromě dat jsme byli svědky zasedání dvou centrálních bank, přičemž jedna z nich silně pohnula světovými devizovými trhy.

Česká koruna se pohybuje na 27,02 EURCZK. V případě dolaru pak po včerejším posílení, které přišlo po zveřejnění úrokové normalizace, na 24,89 USDCZK.

V rámci dat byl včera jako první reportován listopadový index cen výrobců, u kterého byl pozorován meziměsíční pokles o 0,4 %. Meziročně jsme se pak dostali na propad o 3,7 %, přičemž očekáváno bylo -3,5 %.

Hloubka poklesu v porovnání se zářím a říjnem ovšem mírně zmírnila. Důvodem je určité ztlumení deflačního dopadu levné ropy a pohonných hmot, které plyne z postupného odeznívání silného meziročního efektu. Zatímco v září ceny energií klesaly meziročně o 10,1 procenta, v říjnu už o 9,1 procenta a v listopadu o 7,9 procenta. A to přesto, že průměrná cena pohonných hmot dále klesala, z říjnové hodnoty 29,59 koruny za litr na listopadových 29,14 koruny za litr. Ropa začala zlevňovat loni červenci, takže počínaje letošním červencem zkrátka postupně klesá srovnávací základna meziroční komparace.

Lze předpokládat, že tlaky na pokles cen v průmyslu neustanou ani v nejbližší době. Nejde pouze o zlevňující ropu, ale také o ekonomický útlum Číny. Ve svém spojení přispějí tyto faktory k tomu, že se ceny průmyslových výrobců v ČR udrží v nadcházejících měsících poměrně hluboce v deflačním pásmu.

Odpoledne poté ČNB zveřejnila své rozhodnutí o úrokové sazbě, která zůstala beze změn. V rámci pozdější tiskové konference bankovní rada zopakovala, že pravděpodobný termín ukončení režimu devizových intervencí se nachází kolem konce roku 2016.

„Potřeba udržovat výrazně uvolněné měnové podmínky i nadále přetrvává,“ uvedl guvernér. Ten přitom již dříve upřesnil, že konec režimu devizových intervencí může přijít na přelomu roků 2016 a 2017. V záznamu z minulého jednání rady ovšem centrální banka upozornila, že konec intervenčního režimu může zkomplikovat politika Evropské centrální banky. Ta nedávno dál snížila svou depozitní sazbu a prodloužila program nákupů dluhopisů.

Guvernér ovšem v této souvislosti uvedl, že ČNB může ukončit režim devizových intervencí dříve, než ECB ukončí program nákupu dluhopisů. „Náš měnový cyklus není synchronizovaný s ECB,“ uvedl Singer. Zároveň dodal, že konec kurzového závazku nebude znamenat, že by se kurz koruny začal neřízeně pohybovat. „Vždy jsme měli systém řízeného plovoucího kurzu, a i v tomto smyslu i po opuštění závazku zůstává princip zmírňování prudkých pohybů kurzu,“ dodal Singer.

 

VIDEO: Plovoucí kurz koruny ČNB vždy řídila a tak to bude i po opuštění závazku na koruně. ČNB nemusí čekat na ECB a…

Zveřejnil(a) Roklen24 dne 16. prosinec 2015

Dnes nás nečekají žádná data. Rozmezí pro eurokorunu by se mělo pohybovat od 27,02 do 27,03 EURCZK. Na páru s dolarem pak od 24,55 do 24,95 USDCZK.

Federální rezervní systém splnil očekávání trhu a zvýšil své základní sazby. Posun z tzv. technické nuly, která symbolizovala rozmezí 0 – 0,25%, dosáhl 25 bazických bodů, což odpovídá pásmu 0,25 až 0,50 %. Americká úroková politika se tak probudila z letargie, do které ji Fed uvedl v prosinci 2008, aby tak zmírnil dopady tehdejší finanční krize.

V oficiálním vyjádření Fedu stojí, že ekonomická aktivita země vykazuje mírný růst. Spotřeba domácností a kapitálové investice společností rostou poměrně solidními čísly, stejně tak se zlepšila i situace realitního sektoru. Na trhu práce je rovněž evidentní zlepšení, ať už jde o míru nezaměstnanosti nebo o tvorbu nových pracovních míst. I tak je ale prostor pro další zlepšení stále dostatečně velký.

Jedinou oblastí, která v posledních měsících lehce ztrácí tempo, je čistý export. Obdobně je na tom i inflace, která se stále pod vahou propadu cen energetických komodit pohybuje pod stanoveným 2% cílem.

Co se týče další manipulace se sazbami, tak ta by měla probíhat postupně, aby bylo zamezeno jakýmkoliv výkyvům na trzích, stejně tak nesmí být nikterak zasažena ekonomická expanze země. Hlavní slovo v tomto směru bude mít stále sledované tempo růstu americké cenové hladiny. Z krátkodobého hlediska tak úroky zůstanou pod úrovněmi, které jsou očekávaný z dlouhodobého hlediska.

Americký dolar v návaznosti na tiskovou konferenci, kde promluvila šéfka Fedu Janet Yellenová, reagoval oslabením o zhruba půl procenta, což odpovídalo úrovni na 1,0989EURUSD.

 

Z  dalších dat byly zveřejněny nově zahájené stavby domů za listopad, které se zvýšily o 1 173 tisíc oproti očekávání na 1 135 tisících. Dále pak byly reportovány stavební povolenky za tentýž měsíc, které skončily na 1 289 tisících, konsensus byl 1 150 tisíc.

Poté přišly výsledky americké průmyslové produkce za listopad, která meziměsíčně klesla o 0,6 %, přičemž očekávání bylo -0,2 %. Využití výrobních kapacit pak skončilo na 77 % při očekávání na 77,4 %. Jako poslední pak byl zveřejněn PMI index nákupních manažerů za prosinec. Ten skončil na 51,3 bodech oproti očekávání na 52,6.

Ihned ráno byl reportován listopadový index cen výrobců, u kterého byl pozorován meziměsíční pokles o 0,4 %. Meziročně jsme se pak dostali na propad o 3,7 %, přičemž očekáváno bylo -3,5 %.

Dnes se můžeme těšit na týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti, kde se očekává nárůst o 274 tisíc z předchozích 282 tisíc. Dále pak bude reportován běžný účet za třetí kvartál. Očekávání jsou v tomto případě nastavena na deficit o velikosti 118,9 miliardy dolarů, předchozí data ukázala deficit 109,7 miliardy. Bude vyhlášen i Philadelphský Fed index. Konsensus je nastaven na 1,0 bodu při minulých 1,9.

Rozmezí pro eurodolar by se dnes mohlo pohybovat od 1,081 až po 1,088 EURUSD.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem 

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

 

Newsletter