Evropské PMI indexy průmyslu a služeb klesly, dokonce více než trh očekával. Euro je i přesto v zisku, což je dáno především oslabujícím dolarem. Risk-on nálada na trzích podporuje rizikové měny, včetně koruny. Kurz zpevňuje směrem k 25,30 za euro.

RoklenFx: Horší data? Nevadí, koruna nabírá na síle

Koruna na páru s eurem začínala dnešní den slabší, dostala se dokonce až nad úroveň 27,08 EURCZK. Během seance však část svých ztrát umazala, což aktuálně odpovídá 27,031 koruny za euro. V případě dolarkoruny jsme se dostali na 24,52 USDCZK.

Z hlediska dat z české ekonomiky byly reportovány průmyslové ceny měřené indexem cen výrobců PPI. Ukázalo se, že sledovaný ukazatel v lednu meziměsíčně klesl o -1,6 %, meziročně pak dokonce o -3,4 %. Obě čísla jsou o poznání horší než očekávání, ovšem drží se v rámci trendu evropských průmyslových cen, který je stále ovlivněn především padající cenou ropy a pohonných hmot. I přesto, že je tento fakt pro průmyslníky v podstatě pozitivní, působí zároveň na slabý hospodářský výkon USA a Číny, což poté ovlivňuje i podniky v rámci Evropy, které úzce spolupracují s těmi českými.

Kovanda: Pokles průmyslových cen nabral na dynamice

V rámci zahraničních trhů jsme pozorovali lehké posílení dolaru, které eurodolar dostalo na úroveň 1,102 EURUSD.

Co se týče dat, bylo reportováno německé HDP, které meziročně skončilo dle očekávání na +1,3 %, po sezonním očištění +0,3 %. Následoval německý index IFO reflektující podnikatelskou důvěru za únor. Ten se propadal již třetí měsíc v řadě až na 105,7 bodů, což je nejhorší výsledek od prosince 2014.

Ve Spojených státech byl zveřejněn S&P/Case-Shiller index cen bydlení v prosinci, který klesl na 5,74 %. Následovala spotřebitelská důvěra, jež v únoru spadla na 92,2 bodů z předchozích 97,2. Výčet uzavírají lednové prodeje domů. Ty vzrostly o 5,47 milionů, což odpovídá +0,4 %.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem 

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter